Intel prezentuje nowe CPU 9. generacji, desktopowe i laptopowe z serii H

Intel prezentuje nowe CPU 9. generacji, desktopowe i laptopowe z serii H

Nie tylko NVIDIA postanowiła zaprezentować dziś swoje nowe produkty dla komputerów stacjonarnych i laptopów, ponieważ poświąteczny głód nowości postanowił wykorzystać również Intel, który ujawnił właśnie swoje nowe wysokowydajne procesory mobilne oraz rozszerzył ofertę desktopowych CPU 9. generacji o kolejne modele. Zacznijmy od tych pierwszych, czyli laptopowych układów z serii H, które skierowane są do entuzjastów gamingu, twórców treści oraz osób oczekujących wysokiej wydajności i długiego czasu pracy na baterii od notebooka w kompaktowej formie. Intel zapewnia, że w tym przypadku mogą one liczyć na najpotężniejszą mobilną platformę na rynku, a to za sprawą CPU 9. generacji z serii H oraz chipsetu z serii 300, gdzie otrzymać możemy nawet 8-rdzeniowy i 16-wątkowy procesor o taktowaniu dochodzącym do 5 GHz, wsparcie dla standardu Wi-Fi 6, obsługę technologii Optane, w tym dysków H10 łączących pamięci Optane z QLC, poprawioną funkcję Dynamic Tuning czy też wsparcie nawet dla 128 GB pamięci DDR4.

Intel ujawnił właśnie swoje nowe wysokowydajne procesory mobilne oraz rozszerzył ofertę desktopowych CPU 9. generacji o kolejne modele.

Nowy procesory oferować mają nawet 18% wzrost liczby kl./s w grach w porównaniu z poprzednikiem (porównano nowego flagowca, czyli Core i9-9980HK z poprzednikiem, tj. Core i9-8950HK w grze Hitman 2). Wydajność w grach podczas jednoczesnego streamowania i nagrywania wzrosnąć ma nawet 2,1x, a czas edycji wideo 4K skrócić się o ok. 28%. Intel nie ukrywa, że największą różnicę poczują osoby przesiadające się ze starszych generacji i dla przykładu Core i7 z nowej serii gwarantować ma nawet 56% wzrost fps-ów w grach, o 54% krótszy czas edycji wideo 4K i generalnie o 33% wyższą wydajność względem odpowiednika sprzed trzech lat. Z kolei zintegrowany modem Wi-Fi 6 zapewniać powinien nawet 3x szybsze prędkości sieci bezprzewodowej, redukcje opóźnień do 75% i jednoczesną obsługę 4x większej liczby urządzeń. To przełożyć ma się na doświadczenia zbliżone do tych z przewodowych połączeń (szczególnie w zakresie opóźnień). Poniżej możecie zapoznać się ze szczegółową specyfikacją nowych układów mobilnych Intela, gdzie prym wiedzie wspomniany 8-rdzeniowy i 16-wątkowy Core i9-9980HK, którego bazowa prędkość to 2,4 GHz, ale w trybie Turbo dla pojedynczego rdzenia osiąga on nawet 5 GHz. TDP wszystkich CPU z serii H to 45 W. Pierwsze laptopy z tymi procesorami powinny wkrótce pojawić się w sprzedaży.

Producent zdecydował się również oficjalnie rozszerzyć swoją ofertę w ramach 9. generacji stacjonarnych CPU. Mowa tu o układach obejmujących praktycznie całą gamę konsumenckich CPU Intela, od Pentiumów Gold i Celeronów przez modele Core i9. Warto zaznaczyć, że modele Core i3 doczekały się obsługi technologii Turbo Boost 2.0, a wszystkie układy tej generacji wspierają też Optane. Podobnie jak w laptopowych odpowiednikach, możemy liczyć na wsparcie dla 128 GB pamięci RAM typu DDR4 oraz modem Wi-Fi 6 AX200 (Gig+). Niebiescy chwalą się tu nawet 47% wzrostem wydajności w grach względem odpowiednika sprzed 5 lat (Core i5-9500 vs Core i5-4590S w grze Hitman 2), 2,1x szybszą edycją zdjęć, o 38% szybszym przeglądaniem internetu i o 53% sprawniejszą wielozadaniowością. Nie pokuszono się jednak o porównanie względem ostatniej generacji, gdzie różnice zapewne byłyby znacznie mniejsze (producent tłumaczy to cyklem życia ich procesorów, gdzie użytkownicy decydują się na wymianę zazwyczaj po kilku latach).

Nowości dla komputerów stacjonarnych obejmują niejako kilka serii i szczegóły ich specyfikacji oraz ceny znajdziecie w poniższych tabelach. Znajdziemy tu zarówno standardowe zablokowane wersje już wydanych procesorów z TDP obniżonym do 65 W i obniżonymi taktowaniami (np. Core i9-9900, 9700 i 9600), jak również zupełnie nowe układy z najniższych serii Core i3 (np. i3-9100, 9300, 9320) czy energooszczędne CPU z serii T o TDP obniżonym do 35 W (od i9 do i3), a całość zamykają nowe Celerony i Pentiumy.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel prezentuje nowe CPU 9. generacji, desktopowe i laptopowe z serii H

 0