Intel prezentuje skalowalne procesory Xeon trzeciej generacji. Są to pierwsze w branży CPU do serwerów klasy mainstream z wbudowaną obsługą instrukcji bfloat16, które pozwalają na szersze wdrażanie trenowania sztucznej inteligencji, z wykorzystaniem procesorów ogólnego przeznaczenia, do zastosowań takich jak klasyfikowanie obrazów, silniki rekomendacji, rozpoznawanie mowy, czy modelowanie języka. Ponadto Intel potwierdził poszerzenie oferty sprzętu oraz oprogramowania do zastosowań w dziedzinie SI pozwalające na przyspieszenie wdrażania i używania SI oraz rozwiązań do analizy dużych zbiorów danych w centrach danych oraz środowiskach sieciowych i inteligentnego przetwarzania brzegowego. Dzięki SI oraz analityce, przed klientami z różnorodnych branż, takich jak finanse, opieka zdrowotna, przemysł, telekomunikacja i transport, otwierają się nowe możliwości. Firma IDC szacuje, że w roku 2021 75 procent aplikacji korporacyjnych będzie wykorzystywać SI 1.
Intel prezentuje skalowalne procesory Xeon trzeciej generacji z wbudowaną obsługą instrukcji bfloat16, które pozwalają na szersze wdrażanie trenowania sztucznej inteligencji.
Ponadto, według prognoz IDC w roku 2025 około 25 procent wszystkich generowanych danych będzie pochodzić z różnorodnych urządzeń internetu przedmiotów (IoT). Skalowalne procesory Xeon trzeciej generacji (o kryptonimie „Cooper Lake”) stanowią rozwinięcie oferty procesorów Intel obsługujących 4 oraz 8 gniazd. Procesory te są przeznaczone do zastosowań w dziedzinie głębokiego uczenia, z wieloma ulokowanymi maszynami wirtualnymi, bazami danych przetwarzanymi bezpośrednio w pamięci oraz zadań z intensywną analizą danych. Klienci rozważający modernizację starzejącej się infrastruktury mogą oczekiwać wzrostu wydajności nawet o 1,9x 3 i nawet 2,2x więcej wirtualnych maszyn 4 w porównaniu do środowisk opartych na platformie sprzed 5 lat obsługującej 4 gniazda. Intel poinformował też o pamięciach trwałych Optane z serii 200 stanowiących część skalowalnej platformy Xeon i umożliwiających obsługiwanie do 4,5 TB pamięci w jednym gnieździe w celu efektywnego wykonywania zadań wymagających intensywnego przetwarzania danych, np. przy bazach danych przetwarzanych bezpośrednio w pamięci, wielu maszynach wirtualnych ulokowanych na jednym hoście, analityce, czy zastosowaniach wymagających dużej mocy obliczeniowej.
Ponadto dostępne są nowej generacji dyski SSD o dużej pojemności Intel 3D NAND, Intel SSD D7-P5500 i P5600, które przeznaczono do systemów przechowujących dane w macierzach All-Flash. Dyski 3D NAND są wykonane w najnowszej technologii TLC (triple-level cell) firmy Intel oraz mają zupełnie nowy kontroler PCIe o małym opóźnieniu, dzięki czemu spełniają wysokie wymagania dotyczące szybkiej pracy wejścia/wyjścia przy zadaniach związanych z SI i analityką, a także dotyczących zaawansowanych funkcji zwiększających wydajność systemów IT oraz bezpieczeństwo danych. Poznaliśmy również detale o przygotowywanych układach FPGA Intel Stratix 10 NX, pierwszych układach FPGA Intel zoptymalizowanych pod kątem SI, których zadaniem jest przyspieszenie SI o dużej przepustowości i małych opóźnieniach. Układy FPGA pozwolą klientom na indywidualne, rekonfigurowalne i skalowalne przyspieszanie SI do zastosowań wymagających dużej mocy obliczeniowej, takich jak przetwarzanie języka naturalnego, czy wykrywanie nadużyć finansowych.
FPGA Intel Stratix 10 NX wyposażono w zintegrowaną pamięć o dużej przepustowości (HBM), wydajne funkcje sieciowe oraz bloki arytmetyczne zoptymalizowane pod kątem SI, nazywane AI Tensor Blocks, które zawierają gęste macierze układów mnożących o mniejszej precyzji typowo stosowanych w arytmetyce modelu SI. Intel wprowadza też portfolio narzędzi oneAPI dla różnych platform upraszczając heterogeniczne programowanie, aby zwiększyć wydajność i produktywność. Korzystając z zaawansowanych narzędzi deweloperzy mogą przyspieszyć wykonywanie zadań SI realizowanych przez procesory Intel, procesory graficzne i układy FPGA, a także opracowywać przyszłościowy kod, dostosowany zarówno do dostępnych obecnie, jak i przyszłych procesorów i akceleratorów producenta.
Ponadto nie zapomniano o ofercie Select Solutions wzbogacając ją o 3 nowe oraz 5 udoskonalonych rozwiązaniach Intel Select Solutions opracowanych z myślą o analityce, SI i hiperkonwergentnej infrastrukturze. Udoskonalone rozwiązanie Intel Select Solution for Genomics Analytics do analizy genomu w tym nowe rozwiązanie Intel Select Solution for VMware VDI sprawdzi się w przypadku wirtualizacji. Dostawy skalowalnych procesorów Intel Xeon trzeciej generacji oraz pamięci trwałych Intel Optane z serii 200 już się rozpoczęły. Czołowi dostawcy usług chmurowych (CSP) wdrażają skalowalne procesory Xeon trzeciej generacji, natomiast przewiduje się, że systemy OEM będą ogólnie dostępne w drugim półroczu bieżącego roku. Dyski Intel SSD D7-P5500 oraz P5600 3D NAND są dostępne już dziś. Natomiast układy FPGA Intel Stratix 10 NX powinny być dostępne również w drugim półroczu 2020 roku.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel prezentuje nowe procesory, pamięci oraz układy FPGA