Intel prezentuje nowe procesory, pamięci oraz układy FPGA

Intel prezentuje nowe procesory, pamięci oraz układy FPGA

Intel prezentuje skalowalne procesory Xeon trzeciej generacji. Są to pierwsze w branży CPU do serwerów klasy mainstream z wbudowaną obsługą instrukcji bfloat16, które pozwalają na szersze wdrażanie trenowania sztucznej inteligencji, z wykorzystaniem procesorów ogólnego przeznaczenia, do zastosowań takich jak klasyfikowanie obrazów, silniki rekomendacji, rozpoznawanie mowy, czy modelowanie języka. Ponadto Intel potwierdził poszerzenie oferty sprzętu oraz oprogramowania do zastosowań w dziedzinie SI pozwalające na przyspieszenie wdrażania i używania SI oraz rozwiązań do analizy dużych zbiorów danych w centrach danych oraz środowiskach sieciowych i inteligentnego przetwarzania brzegowego. Dzięki SI oraz analityce, przed klientami z różnorodnych branż, takich jak finanse, opieka zdrowotna, przemysł, telekomunikacja i transport, otwierają się nowe możliwości. Firma IDC szacuje, że w roku 2021 75 procent aplikacji korporacyjnych będzie wykorzystywać SI 1.

Intel prezentuje skalowalne procesory Xeon trzeciej generacji z wbudowaną obsługą instrukcji bfloat16, które pozwalają na szersze wdrażanie trenowania sztucznej inteligencji.

Intel prezentuje nowe procesory, pamięci oraz układy FPGA

Ponadto, według prognoz IDC w roku 2025 około 25 procent wszystkich generowanych danych będzie pochodzić z różnorodnych urządzeń internetu przedmiotów (IoT). Skalowalne procesory Xeon trzeciej generacji (o kryptonimie „Cooper Lake”) stanowią rozwinięcie oferty procesorów Intel obsługujących 4 oraz 8 gniazd. Procesory te są przeznaczone do zastosowań w dziedzinie głębokiego uczenia, z wieloma ulokowanymi maszynami wirtualnymi, bazami danych przetwarzanymi bezpośrednio w pamięci oraz zadań z intensywną analizą danych. Klienci rozważający modernizację starzejącej się infrastruktury mogą oczekiwać wzrostu wydajności nawet o 1,9x 3 i nawet 2,2x więcej wirtualnych maszyn 4 w porównaniu do środowisk opartych na platformie sprzed 5 lat obsługującej 4 gniazda. Intel poinformował też o pamięciach trwałych Optane z serii 200 stanowiących część skalowalnej platformy Xeon i umożliwiających obsługiwanie do 4,5 TB pamięci w jednym gnieździe w celu efektywnego wykonywania zadań wymagających intensywnego przetwarzania danych, np. przy bazach danych przetwarzanych bezpośrednio w pamięci, wielu maszynach wirtualnych ulokowanych na jednym hoście, analityce, czy zastosowaniach wymagających dużej mocy obliczeniowej.

Ponadto dostępne są nowej generacji dyski SSD o dużej pojemności Intel 3D NAND, Intel SSD D7-P5500 i P5600, które przeznaczono do systemów przechowujących dane w macierzach All-Flash. Dyski 3D NAND są wykonane w najnowszej technologii TLC (triple-level cell) firmy Intel oraz mają zupełnie nowy kontroler PCIe o małym opóźnieniu, dzięki czemu spełniają wysokie wymagania dotyczące szybkiej pracy wejścia/wyjścia przy zadaniach związanych z SI i analityką, a także dotyczących zaawansowanych funkcji zwiększających wydajność systemów IT oraz bezpieczeństwo danych. Poznaliśmy również detale o przygotowywanych układach FPGA Intel Stratix 10 NX, pierwszych układach FPGA Intel zoptymalizowanych pod kątem SI, których zadaniem jest przyspieszenie SI o dużej przepustowości i małych opóźnieniach. Układy FPGA pozwolą klientom na indywidualne, rekonfigurowalne i skalowalne przyspieszanie SI do zastosowań wymagających dużej mocy obliczeniowej, takich jak przetwarzanie języka naturalnego, czy wykrywanie nadużyć finansowych.

Intel prezentuje nowe procesory, pamięci oraz układy FPGA

FPGA Intel Stratix 10 NX wyposażono w zintegrowaną pamięć o dużej przepustowości (HBM), wydajne funkcje sieciowe oraz bloki arytmetyczne zoptymalizowane pod kątem SI, nazywane AI Tensor Blocks, które zawierają gęste macierze układów mnożących o mniejszej precyzji typowo stosowanych w arytmetyce modelu SI. Intel wprowadza też portfolio narzędzi oneAPI dla różnych platform upraszczając heterogeniczne programowanie, aby zwiększyć wydajność i produktywność. Korzystając z zaawansowanych narzędzi deweloperzy mogą przyspieszyć wykonywanie zadań SI realizowanych przez procesory Intel, procesory graficzne i układy FPGA, a także opracowywać przyszłościowy kod, dostosowany zarówno do dostępnych obecnie, jak i przyszłych procesorów i akceleratorów producenta.

Ponadto nie zapomniano o ofercie Select Solutions wzbogacając ją o 3 nowe oraz 5 udoskonalonych rozwiązaniach Intel Select Solutions opracowanych z myślą o analityce, SI i hiperkonwergentnej infrastrukturze. Udoskonalone rozwiązanie Intel Select Solution for Genomics Analytics do analizy genomu w tym nowe rozwiązanie Intel Select Solution for VMware VDI sprawdzi się w przypadku wirtualizacji. Dostawy skalowalnych procesorów Intel Xeon trzeciej generacji oraz pamięci trwałych Intel Optane z serii 200 już się rozpoczęły. Czołowi dostawcy usług chmurowych (CSP) wdrażają skalowalne procesory Xeon trzeciej generacji, natomiast przewiduje się, że systemy OEM będą ogólnie dostępne w drugim półroczu bieżącego roku. Dyski Intel SSD D7-P5500 oraz P5600 3D NAND są dostępne już dziś. Natomiast układy FPGA Intel Stratix 10 NX powinny być dostępne również w drugim półroczu 2020 roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel prezentuje nowe procesory, pamięci oraz układy FPGA

 0