Intel prezentuje prototyp swojej karty graficznej DG1 (Xe)

Intel prezentuje prototyp swojej karty graficznej DG1 (Xe)

Okazuje się, że Intel miał nieco więcej do pokazania na targach CES 2020 niż ujawnił na swojej konferencji, ponieważ dziś Niebiescy zaprezentowali prototypowy design kart graficznej DG1. Warto jednak podkreślić, że urządzenie określone przez producenta jako „Software Development Vehicle’” nie pokazuje projektu, który trafi na sklepowe półki, ani nawet prototypu inżynieryjnego, a jedynie design karty, która trafi do twórców oprogramowania, określanych jako ISV (Independent Software Vendors). Dzięki temu ci będą mogli lepiej przygotować się na nadejście architektury Xe i kart graficznych DG1, optymalizując zawczasu swój software pod kątem tych GPU.

Niebiescy zaprezentowali prototypowy design kart graficznej DG1, przeznaczonej dla producentów oprogramowania.

Intel prezentuje prototyp swojej karty graficznej DG1 (Xe)

Ujawnione przez Intela slajdy dzielą układy Xe na trzy główne grupy: Xe HPC (HPC / Exascale, DL / Training, Cloud GFX), Xe HP (Media Transcode Analytics, Workstation) oraz Xe LP (Ultra Mobile, PC Mobile, Gaming). DG1 otrzyma najprawdopodobniej układ Xe-LP, czyli przeznaczone m.in. do gamingu. Intel wielokrotnie podkreślał możliwości skalowania swojej nowej architektury GPU, która wykorzystywana ma być niemal w każdym segmencie, od zintegrowanych rozwiązań po wysokowydajne akceleratory do profesjonalnych zastosowań. Dotychczasowe przecieki wskazują zaś, że DG1 oferować będzie 96 jednostek wykonawczych i raczej nie należy spodziewać się, że będzie to produkt z górnej półki.

Intel prezentuje prototyp swojej karty graficznej DG1 (Xe)

Zdjęcia i rendery pokazują bowiem interfejs PCIe x16 (być może w wersji 4.0) i nie widać tu żadnych dodatkowych złącz zasilających, co oznacza, że DG1 pobierać będzie nie więcej niż 75 W mocy i trudno w takim budżecie uzyskać wysoką wydajność. Poza tym, ostatnie nieoficjalnie doniesienia także sugerują, że Intel w tym roku zapewne odpuści high-endowy segment, skupiając się na produktach z niższych półek. Trudno się dziwić takiemu podejściu, ponieważ niebieska ekipa dopiero będzie stawiać swoje pierwsze kroki na rynku samodzielnych gamingowych kart graficznych.

Intel prezentuje prototyp swojej karty graficznej DG1 (Xe)

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel prezentuje prototyp swojej karty graficznej DG1 (Xe)

 0