Intel prezentuje wyniki finansowe. Producent procesorów odnotował spadek

Intel prezentuje wyniki finansowe. Producent procesorów odnotował spadek

Intel zaprezentował najnowszy raport finansowy za pierwszy kwartał 2021 roku. Producent procesorów osiągnął w tym okresie dochód w wysokości 19,7 miliardów dolarów i jest to spadek o 1% rok do roku (19,8 mld USD w analogicznym czasie 2020 roku), chociaż wraz sytuacja nie wygląda źle. Dochód osiągnięty na początku roku przekroczył prognozę ze stycznia o 1,1 mld dolarów. Spółka odnotowała jednak o 41% mniej zysku netto rok do roku, a dochód netto wyniósł 3,4 mld USD (5,7 mld w Q1 2020 roku). W pierwszym kwartale firma wygenerowała 5,5 mld USD gotówki z działalności operacyjnej, wypłaciła 1,4 mld USD dywidendy i przeznaczyła 2,3 mld dolarów na odkupienie akcji. Zysk na akcję wyniósł z kolei 1,05 dolara. Zdaniem Niebieskich wpływ dobry rezultat miał wzrost sprzedaży komputerów w przypadku stacjonarek osiągnął on 38% rok do roku, a laptopy ustanowiły nowy rekord dla korporacji.

Intel zaprezentował najnowszy raport finansowy za pierwszy kwartał 2021 roku. Producent procesorów osiągnął w tym okresie dochód w wysokości 19,7 miliardów dolarów i jest to spadek o 1% rok do roku (19,8 mld USD w analogicznym czasie 2020 roku).

Intel prezentuje wyniki finansowe. Producent procesorów odnotował spadek

Kluczowym dla Intela działem był Client Computing Group, który wygenerował 10,6 mld dolarów przychodu, natomiast Data Center Group musiał mierzyć się ze spadkiem o 20% do 5,6 mld dolarów. Internet of Things Group osiągnął 914 mln dolarów przychodu (progres o 4% rok do roku). Do wyników Intela i ich ewentualnej poprawy w przyszłości przyczynia się premiera najnowszych procesorów 11. generacji z serii Intel Rocket Lake. Jeśli chodzi o drugi kwartał bieżącego roku przedsiębiorstwo oczekuje 18,9 mld USD przychodu, marży brutto na poziomie 55% czy zysku na akcję 1,05 dolara. Ogólnie w całym 2021 roku Intel chce wygenerować 77 miliarda dolarów przychodu, 57% marży brutto oraz 4 dolarów zysku na akcję. Prognozy ambitne, ale zobaczymy co przyniesie przyszłość i jak Intel poradzi sobie w starciu z AMD.

Warto wspomnieć o planach budowy nowej fabryki na terenie Unii Europejskiej. Niestety nie wiemy nic o lokalizacji kolejnego punktu produkcji Niebieskich. Intel wygrał ponadto drugi proces patentowy z firmą VLSI uważaną w branży za trolla. We wcześniejszej batalii orzeczono, że producent procesorów powinien zapłacić łącznie 2,2 miliardy dolarów kary za naruszenie dwóch patentów. Według prawników Intela to 3000 razy więcej niż wartość patentu w czasie poprzednich przejęć.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel prezentuje wyniki finansowe. Producent procesorów odnotował spadek

 0