Intel odniósł się do problemów ze stabilnością procesorów 13. i 14. generacji. Firma ustaliła co jest przyczyną kłopotów ze stabilnością Vmin. Intel poinformował także o nowej wersji BIOS ze zaktualizowanym mikrokodem.
Intel wydał komunikat na temat niestabilności procesorów 13. i 14. generacji. Firma znalazła główną przyczynę problemów z Vmin. Leży ona w rdzeniu IA, który wykazuje szczególną podatność na zużywanie się (pod kątem niezawodności) pod wpływem zwiększonego napięcia oraz temperatury. Z obserwacji Intela wynika, że takie warunki mogą prowadzić do przesunięcie cyklu pracy zegarów oraz niestabilności systemu.
Ustalono 4 przypadki
Firma podała również 4 scenariusze, w których mogą wystąpić zmiany Vmin. Oto one:
- Ustawienia dostarczania energii płyty głównej przekraczają zalecenia Intel.
- Łagodzenie: Zalecenia domyślnych ustawień Intel dla procesorów Intel Core 13. i 14. generacji dla komputerów stacjonarnych.
- Algorytm mikroprogramu eTVB, który pozwalał procesorom Intel Core 13. i 14. generacji i9 na działanie w wyższych stanach wydajności, nawet w wysokich temperaturach.
- Łagodzenie: mikroprogram 0x129 (sierpień 2024) rozwiązuje problem wysokich napięć żądanych przez procesor.
- Algorytm SVID mikroprogramu żądający wysokich napięć przy częstotliwości i czasie, co może powodować przesunięcie Vmin.
- Łagodzenie: mikroprogram 0x129 (sierpień 2024) rozwiązuje problem wysokich napięć żądanych przez procesor.
- Mikroprogram i kod BIOS żądający podwyższonych napięć rdzenia, co może powodować przesunięcie Vmin, szczególnie podczas okresów bezczynności i/lub lekkiej aktywności.
- Łagodzenie: Intel wydaje mikroprogram 0x12B, który obejmuje aktualizacje mikroprogramów 0x125 i 0x129 oraz rozwiązuje problemy z podwyższonymi żądaniami napięcia przez procesor podczas okresów bezczynności i/lub lekkiej aktywności.
Intel o wpływie nowego mikrokodu na wydajność
Intel poinformował również, że współpracuje ze swoimi partnerami nad wypuszczeniem odpowiedniej aktualizacji BIOS z mikrokodem 0x12B. Firma postanowiła też sprawdzić jaki wpływ na wydajność ma zaktualizowany mikrokod. W tym celu porównali wersję 0x12B z wersją 0x125 na procesorze i9-14900K z pamięciami DDR5 5200 MT/s. Zdaniem Intela w benchmarkach takich jak Crossmark i Cinebench R23 różnice w wydajności są na poziomie błędu, który występuje między poszczególnymi uruchomieniami benchmarków.
Intel sprawdził też wydajność w grach posługując się takimi tytułami jak Shadow of the Tomb Raider, Cyberpunk 2077 czy Total War: Warhammer III - Mirrors of Madness. Tutaj również firma odnotowała niewielkie różnice.
Idąc dalej, Intel zapewnił też, że procesory dla komputerów mobilnych 13. i 14. generacji oraz przyszłe rodziny jak Lunar Lake i Arrow Lake są wolne od problemu z niestabilnością Vmin. Intel informuje też, że użytkownicy mogą odwiedzać strony internetowe producentów swoich komputerów lub płyt głównych w celu sprawdzenia czy udostępniona została nowa wersja BIOS z poprawkami dla 13. i 14. generacji.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel rozpoznał przyczynę niestabilności swoich procesorów. Znamy szczegóły