Intel przegapił wspaniałą okazję do zainwestowania w OpenAI w 2018 roku

Intel przegapił wspaniałą okazję do zainwestowania w OpenAI w 2018 roku

Intel był kiedyś liderem technologii, napędzających większość procesów obliczeniowych na całym świecie. Jego procesory zasilają komputery PC, serwery korporacyjne, duże centra danych i nie tylko. Ponadto firma zajmowała pozycję lidera w zakresie w produkcji chipów. Te czasy dawno już minęły, a gigant z Santa Clara przeżywa obecnie jeden z największych kryzysów w swojej historii. 

Problemy Intela rozpoczęły się w latach 2015–2016, kiedy napotkał opóźnienia w przejściu z procesu technologicznego 14 nm na 10 nm, co spowalnia postęp firmy. To opóźnienie pozwoliło konkurentom, takim jak TSMC i Samsung, dogonić, a nawet wyprzedzić Intela w technologii litograficznej. Po tej poważnej porażce Intel ogłosił znaczne opóźnienie procesu 7 nm w 2020 roku, przesuwając go o prawie 2-3 lata. Przez te obsuwy Intel stracił cennych klientów, takich jak Apple, które zaczęło opracowywać własne chipy oparte na architekturze ARM.

OpenAI, jeden z najcenniejszych startupów na świecie, zaoferował Intelowi 15% udziałów w latach 2017-2018.

Teraz Reuters podaje, że OpenAI, jeden z najcenniejszych startupów na świecie, zaoferował Intelowi 15% udziałów w latach 2017-2018. W tym czasie OpenAI była organizacją badawczą non-profit zajmującą się sztuczną inteligencją. Intel i OpenAI omawiały różne opcje inwestycyjne, w tym zakup przez Intela 15% udziałów za 1 miliard dolarów w gotówce oraz dodatkowe 15% udziałów, jeśli będzie produkował sprzęt serwerowy po kosztach dla OpenAI.

Wyrzucony szef OpenAI dołącza do Microsoftu. Będzie kierował rozwojem AI

Dyrektor generalny Intela, Bob Swan, odrzucił transakcję, ponieważ uważał, że generatywne modele sztucznej inteligencji nie odniosą sukcesu w najbliższej przyszłości, więc jego zdaniem firma nie byłaby w stanie odzyskać swojej inwestycji. Według agencji Reuters, OpenAI było zainteresowane tą transakcją, aby zmniejszyć swoją zależność od kart graficznych NVIDIA i zbudować własną infrastrukturę do badań nad sztuczną inteligencją. Innym powodem, dla którego transakcja nie została zawarta, była niechęć działu centrum danych Intela do produkcji chipów dla OpenAI po kosztach.

Ta historia Intela i OpenAI wyraźnie pokazuje, jak nietrafione decyzje mogą odbić się w branży technologicznej. Gwałtowny rozwój generatywnej sztucznej inteligencji, na czele której stoi OpenAI, radykalnie zmienił popyt na karty graficzne, wynosząc NVIDIĘ na szczyt. Gdyby Intel wykorzystał szansę i zainwestował w OpenAI, trajektorie obu firm mogłyby znacznie się różnić. Ta historia podkreśla, że ​​duże firmy muszą zachować zdolność dostosowywania się, myśleć przyszłościowo i być otwarte na nowe technologie, nawet jeśli ich przyszły zysk nie wydaje się taki oczywisty na pierwszy rzut oka. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel przegapił wspaniałą okazję do zainwestowania w OpenAI w 2018 roku

 0