Intel przestanie wymieniać platformy jak rękawiczki? Nowe pogłoski o LGA-1851

Intel przestanie wymieniać platformy jak rękawiczki? Nowe pogłoski o LGA-1851

Z serii nowych doniesień wynika między innymi, że nowa platforma, LGA-1851, zostanie na rynku dłużej, potencjalnie obsługując do 3 generacji procesorów. Pojawiły się także pogłoski na temat inżynieryjnych próbek nowych procesorów Arrow Lake-S i tym modelu Core i5-15600 (via VideoCardz).

Intel LGA-1851

Nowa podstawka Intela, LGA-1851, zadebiutować ma wraz z procesorami 15. generacji dla komputerów stacjonarnych. Czasu pozostało więc jeszcze całkiem sporo, ponieważ rodzina Arrow Lake-S (15. generacja) premierę ma mieć dopiero pod koniec 2024 roku. Mimo to w sieci pojawia się coraz więcej przecieków na jej temat.

Oprócz pamięci cache L2 i L3 dla kafelków obliczeniowych pojawić ma się także dedykowany kafelkowi GPU cache L3.

Zanim jednak przejedziemy do samych CPU, zacznijmy od platformy LGA-1851. Z serii tweetów opublikowanych przez osobę o pseudonimie TLC wynika, że podstawka ta zostanie z nami na dłużej. Dokładnie mówiąc, jej wsparcie ma być kontynuowane do 2026 roku. Jeśli zatem Intel będzie wypuszczał nową generację procesorów co rok, z LGA-1851 współpracować będą łącznie 3 rodziny CPU. W praktyce może okazać się jednak, że co najmniej 1 z tych 3 generacji będzie tylko odświeżeniem. Choć TLC nie wspomniał o tym w serii wpisów, wiemy już także, iż LGA-1851 zakończy najpewniej obsługę pamięci DDR4 przez desktopowe procesory Intela. Oznacza to, że tak jak w przypadku AM5, wymagane będą moduły DDR5. 

Spore zmiany w Core i5-15600?

Przechodząc już do tematu procesorów, z tweetów opublikowanych przez TLC wynika, że obecnie istnieją tylko 2 próbki inżynieryjne z serii Arrow Lake-S. Posiadają one konfigurację 6 + 8, czyli na pokładzie znajduje się 6 rdzeni wydajnościowych oraz 8 energooszczędnych. TLC snuje także domysły, że w ramach 15. generacji model Core i5-15600 lub Ultra 5-160 - w zależności od finalnego oznaczenia - będzie posiadał konfigurację 8 + 0, czyli w praktyce "gołe" 8 rdzeni wydajnościowych. To o 2 rdzenie P-Core więcej niż w i5-13600.

Dowiedzieliśmy się również, iż na każdy rdzeń wydajnościowy w przypadku Arrow Lake-S przypadać może po 3 MB cache L2. Oprócz pamięci cache L2 i L3 dla kafelków obliczeniowych pojawić ma się także dedykowany kafelkowi GPU cache L3.

Na tę chwilę przedstawione informacje nie są pewne. Na oficjalne szczegóły będziemy musieli poczekać prawdopodobnie do drugiej połowy 2024 roku lub jego końcówki. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel przestanie wymieniać platformy jak rękawiczki? Nowe pogłoski o LGA-1851

 0