Intel przyspiesza plany związane z modemami 5G i zapowiada XMM 8160

Intel przyspiesza plany związane z modemami 5G i zapowiada XMM 8160

Przyszły rok może być pod wieloma względami rewolucyjny na rynku technologicznym, a jednym z największych przełomów zdaje się być wprowadzenie technologii łączności komórkowej 5G. Qualcomm ma sporą przewagę nad konkurencją w tym zakresie, bo ma już praktycznie gotowe rozwiązania (czytaj modemy) dla kolejnej generacji łączności, ale Intel nie zamierza poddawać się bez walki i w związku z tym przyspieszył o pół roku premierę swojego modemu 5G o nazwie XMM 8160. Jak ogłosiła niebieska ekipa, ten dostępny będzie dla producentów smartfonów gdzieś w drugiej połowie przyszłego roku, a pierwsze urządzenia, które wykorzystają jego możliwości, trafią na rynek na początku 2020 roku. Oznacza to jednak, że Intel wciąż będzie miał praktycznie rok opóźnienia względem swojego największego rywala na rynku mobilnym, ale zakładać trzeba, że upowszechnianie nowej technologii nie nastąpi wcale tak szybko, jak mogłoby się wydawać, co działać będzie w tym przypadku na korzyść giganta z Santa Clara.

Pomimo przyspieszenia planów odnośnie modemów 5G, Intel wciąż ma sporo do nadgonienia do Qualcomm. 

Intel przyspiesza plany związane z modemami 5G i zapowiada XMM 8160

Intel ma bardzo ambitne plany dla modemu XMM 8160 5G i chce, by ten trafił nie tylko do przyszłych telefonów, ale i komputerów czy szerokopasmowych hubów. Chip wspierać będzie zarówno tryb SA (standalone), jak i NSA (non-standalone specs) dla standardu 5G NR (New Radio). Poza tym obsługiwać będzie starsze technologie łączności, w tym 4G, 3G i 2G, co oznacza, że nie będziemy potrzebować osobnych modemów dla LTE, co pozwala zaoszczędzić miejsce, choćby na większą baterię. Modem w teorii pozwoli uzyskać szczytową prędkość wynoszącą aż 6 Gb/s (a nie jest to szczyt możliwości technologii 5G, ponieważ Nokia niedawno w testach uzyskała 10 Gb/s). Intel potwierdził również, że modem będzie wspierać oba zakresy 5G - zarówno spektrum fal milimetrowych (mmWave), jak również sub-6GHz.

Nie da się jednak ukryć, że przed Intelem bardzo trudne zadanie zdobycia klientów, którzy zechcą skorzystać z ich technologii mobilnej w postaci modemu XMM 8160. Obecnie przynajmniej 18 dużych producentów, w tym Samsung, Nokia / HMD, Sony, Xiaomi, Oppo, Vivo, HTC, LG, Asus, ZTE, Sharp, Fujitsu i OnePlus, współpracuje z Qualcommem i zamierza skorzystać z modemów 5G tej firmy, w tym zapowiadanego niedawno Snapdragon X50 5G NR. Co więcej, zarówno Samsung, jak i Huawei, czyli dwaj najwięksi gracze na rynku smartfonów, pracują nad własnymi, autorskimi modemami 5G. Trzeba jednak pamiętać, że Intel ma jednego, bardzo mocnego asa w rękawie, czyli Apple. Gigant z Cupertino niedawno przerzucił się na modemy Intela, które wykorzystywane są ekskluzywnie w tegorocznych iPhone’ach. Co więcej, ze względu na konflikt Apple z Qualcomm, Intel może być pewny, że będzie miał wyłączność na modemy w iPhone’ach w najbliższym czasie.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel przyspiesza plany związane z modemami 5G i zapowiada XMM 8160

 0