Intel przywrócił możliwość pobierania sterowników w Rosji i na Białorusi

Intel przywrócił możliwość pobierania sterowników w Rosji i na Białorusi

Rosyjskie media chwalą się, że Intel i Microsoft przywróciły możliwość pobierania swojego oprogramowania/sterowników w Rosji i na Białorusi, co zostało zablokowane w 2022 r. w wyniku sankcji wprowadzonych po inwazji na Ukrainę.

W lutym i marcu ubiegłego roku, po inwazji Rosji na Ukrainę, Intel zareagował bardzo szybko i jako jedna z pierwszych firm zawiesił wszystkie dostawy do klientów w kraju agresora, wkrótce potem nastąpiło zawieszenie wszelkiej działalności biznesowej Niebieskich w Rosji.

Rosyjskie media chwalą się, że Intel i Microsoft przywróciły możliwość pobierania swojego oprogramowania/sterowników w Rosji i na Białorusi.

Rosyjskie media donoszą teraz, że użytkownicy mogą ponownie pobierać sterowniki Intela. Co ciekawe jednak, jak donosi Tom's Hardware, powołując się na swoje źródła, Intel zablokował pobieranie Intel Driver i Support Assistant (DSA) w Rosji w zeszłym roku, ale dostęp do sterowników został przywrócony jeszcze w 2022 r. — Intel przyznał w oświadczeniu, że nie wprowadził „ostatnio” żadnych zmian w odniesieniu do swojej działalności w Rosji.

Firma powiedziała również, że dostęp do tych zasobów został przywrócony ze względu na zobowiązania gwarancyjne Intela. Rosyjski portal CNews podaje, że uzyskał dostęp do strony ze sterownikami Intela 11 stycznia 2023 r., chociaż musiał przejść do sekcji pobierania za pomocą wyszukiwarki, takiej jak Google lub Yandex, ponieważ główna strona rosyjskiego oddziału Intela pozostaje niedostępna.

Kolejnym utrudnieniem dla Rosjan jest to, że pobieranie sterowników wymaga od użytkowników zarejestrowania się i utworzenia profilu na rosyjskiej stronie firmy, co jest niemożliwe z rosyjskiego adresu IP i oznacza, że ​​aktualizacje sterowników są dostępne tylko za pośrednictwem narzędzia do automatycznego pobierania.

Zeszłego lata Microsoft zablokował również pobieranie ISO Windows 10 i 11 oraz narzędzia instalacyjnego ze swoich serwerów dla każdego, kto używa rosyjskiego adresu IP. CNews donosi, że Microsoft odciął Rosjan do aktualizacji i poprawek bezpieczeństwa we wrześniu, ale dostęp do aktualizacji systemu Windows 11 w Rosji został przywrócony od 11 stycznia 2023 r., chociaż zestawu dystrybucyjnego Windows nadal nie można pobrać ze strony Microsoft.

W artykule zauważono również, że duża liczba procesorów Intel i AMD jest dostępna w rosyjskich sklepach internetowych, mimo że obie firmy nie wysyłają już produktów do tego kraju. Wynika to z tzw. importu równoległego sprzętu technologicznego, co służy obejściu ograniczeń. Rosyjski rząd zezwala na tę praktykę nawet wtedy, gdy producenci na to nie pozwalają, zasadniczo przymykając oko na nieoficjalnie importowane towary i kradzież własności intelektualnej. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel przywrócił możliwość pobierania sterowników w Rosji i na Białorusi

 0