Intel: Qualcomm winny sprzedaży działu modemów

Intel: Qualcomm winny sprzedaży działu modemów

Qualcomm to jeden z najpopularniejszych producentów układów mobilnych. Intel z kolei wiedzie prym na rynku CPU dla komputerów, aczkolwiek przedsiębiorstwo swego czasu próbowało również sił w kwestii mobilnych modemów. Niestety nie wszystko poszło zgodnie z planem i Niebiescy musieli pozbyć się swojego działu, co dla obserwatorów nie było ogromnym zaskoczeniem. Nabywcą okazało się Apple, które przejęło od Intela segment odpowiedzialny za modemy 5G wraz z patentami za miliard dolarów. Warto przypomnieć, iż wcześniej Apple i Qualcomm spotykali się głównie w sądzie zaś twórcy iPhone'ów zgodnie z orzeczeniem wypłacili „partnerowi” odszkodowanie oraz podpisali umowę z producentem Snapdragonów. Natomiast teraz trzeci gracz Intel w oświadczeniu odniósł się do powodów upadku wspomnianego działu i okazuje się, że kluczową rolę odegrał tutaj właśnie Qualcomm.

Według Intela winnym odpowiadającym za wielomiliardowe straty związane ze sprzedażą działu modemów 5G jest Qualcomm.

Intel: Qualcomm winny sprzedaży działu modemów

Steven Rodgers, wiceprezes oraz główny doradca prawny Intela zasugerował, że jego korporacja sprzeciwi się odwołaniu Qualcomma od wyroku sądu (posiedzenie w tej sprawie zaplanowano w najbliższym czasie) będącego konsekwencją zarzutów Federalnej Komisji Handlu jakoby zasady sprzedaży procesorów Snapdragon uderzały w konkurencyjne propozycje oraz stanowiły praktyki monopolistyczne. Chodzi m.in. o nieodpowiednie opłaty licencyjne bazujące na wartości całego urządzenia, a nie konkretnego podzespołu czy fakt, iż gigant nie udostępnia innym swoich procesorów bez podpisania umowy patentowej. Wracając z kolei do Intela, Niebiescy uważają, iż zostali zmuszeni do sprzedaży działu modemów z wielomiliardową stratą co było związane z nielegalnymi praktykami Qualcomma.

Niebiescy nie są jednak osamotnieni w tej walce bowiem przyłączyli się do reprezentantów branży motoryzacyjnej, proszących by Federalna Komisja Handlu utrzymała w mocy postanowienie sądu. W przeciwnym wypadku na rynku motoryzacyjnym mogą zapanować niekorzystne dla konsumentów podwyżki cen. Mimo tego grupa jest gotowa do renegocjacji umów. Co ciekawe zeznania obciążające Qualcomma w sądzie złożyły również inne przedsiębiorstwa. Przykładowo Continental AG miał zostać zmuszony przez praktyki producenta Snapdragonów do rezygnacji ze współpracy z Samsungiem oraz MediaTekiem.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel: Qualcomm winny sprzedaży działu modemów

 0