Przejęcie przez Intel izraelskiego producenta chipów specjalnych Tower Semiconductor za 5,4 miliarda dolarów zostało odwołane, ponieważ gigant z Santa Clara nie uzyskał na czas zgody organów regulacyjnych z Chin. To kładzie kres planom Niebieskich dotyczącym rozszerzenia działalności produkcyjnej i ilustruje rosnące napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
W lutym 2022 roku Intel ogłosił, że kupuje Tower Semiconductor w ramach inicjatywy IDM 2.0. Firma stwierdziła, że zakup przyspieszy jej drogę do stania się głównym dostawcą usług produkcji chipów na całym świecie, łącząc najnowocześniejsze litografie Intela z produkcją na dużą skalę ze specjalistycznymi technologiami Tower Semiconductor i podejściem zorientowanym na klienta.
Przejęcie przez Intel izraelskiego producenta chipów specjalnych Tower Semiconductor za 5,4 miliarda dolarów zostało odwołane.
Tower Semiconductor wykorzystuje starsze, bardziej dojrzałe procesy produkcyjne w zakresie od 1000 nm do 65 nm, które są używane przez producentów samochodów i firmy zajmujące się specjalistycznym sprzętem, a jednym z jej głównych klientów jest firma Broadcom. Oczekiwano, że przejęcie pomoże Intelowi w rywalizacji z konkurencyjnym producentem chipów TSMC.
Ostateczny termin przejęcia upłynął 15 sierpnia, ale zarówno Intel, jak i Tower Semiconductor, zgodziły się odwołać całą akcję, ponieważ nie uzyskały zgody organów regulacyjnych na czas. To bardzo kosztowna decyzja dla Intela, który musi zapłacić firmie Tower Semiconductor karę za rozwiązanie umowy w wysokości 353 milionów dolarów.
To nie pierwsza umowa zerwana z powodu ociągania się chińskich urzędników. Reuters przypomina, że firma DuPont De Nemours Inc. zakończyła w zeszłym roku wartą 5,2 miliarda dolarów transakcję zakupu producenta materiałów elektronicznych Rogers Corp. po opóźnieniach w uzyskaniu zgody organów regulacyjnych w Chinach.
Dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, powiedział, że próbował uzyskać zielone światło dla umowy z Tower Semiconductor w Chinach, a nawet odwiedził ten kraj w zeszłym miesiącu, aby spotkać się z urzędnikami – wygląda na to, że jego działania nie przyniosły jednak skutków.
Ostatni ruch rządu USA przeciwko Chinom miał miejsce w zeszłym tygodniu, kiedy Departament Skarbu USA otrzymał pozwolenie na ograniczenie lub zakazanie amerykańskich inwestycji w trzech obszarach chińskiego rozwoju: półprzewodnikach, sztucznej inteligencji i obliczeniach kwantowych. Chiny oświadczyły, że zastrzegają sobie prawo do podjęcia działań odwetowych i ukrócenie ogromnej umowy amerykańskiego giganta może stanowić tzw. szkody kolateralne.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel rezygnuje z dużego przejęcia. Chiny zablokowały plan amerykańskiego giganta