Intel rezygnuje z konsumenckich dysków w całości opartych o pamięci Optane

Intel rezygnuje z konsumenckich dysków w całości opartych o pamięci Optane

Kiedy Intel przed kilkoma laty zapowiadał technologię Optane opartą o nowy rodzaj pamięci 3D XPoint, opracowanych razem z Micronem, gigant z Santa Clara obiecywał przełom i wydajność RAM, ale z wykorzystaniem nieulotnych pamięci. Tymczasem dziś dyski SSD oparte o tradycyjne pamięci NAND flash wciąż mają się świetnie, a Optane nie odniosło większego sukcesu. Co więcej, Intel właśnie potwierdził, że wycofuje wszystkie swoje SSD oparte jedynie na technologii Optane z rynku konsumenckiego. Na horyzoncie nie widać też następcy, więc trzeba mówić tu o swoistej porażce niebieskiej ekipy. Wciąż jednak będziemy mogli kupić nośniki takie jak Optane Memory H20, gdzie pamięci Optane pełnią funkcję pomocniczą.    

Intel właśnie potwierdził, że wycofuje z rynku konsumenckiego wszystkie swoje SSD oparte jedynie na technologii Optane.

Intel rezygnuje z konsumenckich dysków w całości opartych o pamięci Optane

Jak udało dowiedzieć się portalowi Tom’s Hardware, Intel wycofuje z rynku takie modele SSD, jak Optane Memory M10, 800P, 900P i 905P, co w praktyce oznacza, że nie kupimy już high-endowych produktów Optane dla pecetów. Wycofywanie z rynku tych produktów nastąpić ma szybko, gdyż ostatnie zamówienia przyjęto 15 stycznia, a finalna dostawa pojawić ma się pod koniec lutego. Od marca kupimy już jedynie dyski Optane Memory H20, które oparta w głównej mierze na kościach QLC, jedynie wspomaganych przez Optane relatywnie niewielkim buforem (32 GB). Nośniki te przeznaczone są głównie do ultrabooków i małych desktopów (SFF). 

Mając na uwadze sprzedaż przez Intel swojego działu pamięci NAND firmie SK Hynix, decyzja o wycofaniu z segmentu konsumenckiego produktów opartych jedynie o Optane wydaje się logiczna. Niemniej jednak, przedsiębiorstwo nie zamierza całkowicie zrezygnować z marki Optane Memory i zapewne usłyszymy o niej jeszcze w przyszłości. W odróżnieniu od ostatnio zapowiedzianych SSD Niebieskich, dyski Optane Memory M10, 800P, 900P i 905P bazowały na pierwszej generacji pamięci Optane. Producent oświadczył zaś, że planuje dostarczyć trzecią generację tych pamięci, sugerując, że wciąż zamierza wypuszczać nośniki oparte tylko o tę technologię, ale już jedynie na segment profesjonalny i biznesowy.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel rezygnuje z konsumenckich dysków w całości opartych o pamięci Optane

 0