Intel Rocket Lake-S - przetestowano wydajność PCIe 4.0 na płycie głównej Z490

Intel Rocket Lake-S - przetestowano wydajność PCIe 4.0 na płycie głównej Z490

Jak potwierdził już sam Intel, procesory Rocket Lake-S to jego kolejna, 11. już generacja stacjonarnych CPU i w sieci zaczyna pojawiać się coraz więcej przecieków na temat tych układów. Niebiescy dopiero co zapowiedzieli, że seria Rocket Lake zadebiutuje na rynku w pierwszym kwartale przyszłego roku, a z nieoficjalnych doniesień wynika, że będziemy musieli poczekać na to aż do połowy marca. Teraz z kolei docierają do nas nowe informacje na temat ich możliwości. 11. generacja procesorów Intel Core dla stacjonarnych platform wciąż bazować będzie na 14 nm procesie technologicznym, ale doczekać ma się zupełnie nowej architektury rdzeni (Willow/Cypress Cove) oraz zintegrowanej grafiki Xe-LP. Oba te rozwiązania reprezentują pierwszy prawdziwy skok generacyjny dla przestarzałej już architektury Skylake. Będzie to także pierwsza seria CPU oferująca wsparcie dla interfejsu PCIe 4.0, który obsługiwany jest przez AMD już od przeszło roku.

Docierają do nas nowe informacje na temat możliwości Rocket Lake-S. Tym razem dotyczą interfejsu PCIe 4.0.

Zdaje się, że pewni szczęściarze z Tajwanu otrzymali już dostęp do tej “nowej generacji” CPU Intela i nie omieszkali wykorzystać tej sytuacji, by przetestować ją na płycie głównej Z490. Co warto podkreślić, producenci płyt głównych potwierdzili już, że modele LGA1200 z tej serii są przystosowane sprzętowo do wsparcia interfejsu PCIe 4.0 i tym samym są też gotowe na nadejście kolejnych procesorów Intela. ITCooker opublikował w sieci dwa screenshoty, które pokazują dysk SSD Seagate FireCuda 520 oraz kartę graficzną AMD Radeon RX 5700XT - oba urządzenia rozpoznane zostały jako zdolne do obsługi PCIe 4.0 przez programy odpowiednio Crystal Disk Mark 8 oraz GPU-Z. Co więcej, popularny benchmark do testowania dysków zanotował 5 GB/s sekwencyjnego odczytu (Q8T1) i 4,2 GB/s sekwencyjnego zapisu, co możliwe jest tylko pod PCIe 4.0. 

GPU z kolei zostało przetestowano w programie Furmark, czyli popularnym narzędziu do stress testów, a GPU-Z zanotowało PCIe x16 4.0 @ x16 4.0 jako aktywną szynę. Przypominamy, że flagowy model z rodziny Rocket Lake-S oferować ma 8 rdzeni i 16 wątków (pojawić ma się też model Core i7 z 8 rdzeniami i 12 wątkami), co oznacza krok wstecz względem obecnej generacji Intela, gdzie doczekaliśmy się 10-rdzeniowych i 20-wątkowych modeli Core i9. Poza tym 11. generacja otrzymać ma 16 MB pamięci cache L3. Co ciekawe, 14 nm design tyczyć może się jedynie rdzeni, ponieważ Intel wykorzystując strukturę chipletu może zdecydować się tu na implementację 10 nm iGPU Xe (Gen12).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Rocket Lake-S - przetestowano wydajność PCIe 4.0 na płycie głównej Z490

 0