Intel rzuci do walki z AMD Ryzen 12-rdzeniowego Skylake-X?

Intel rzuci do walki z AMD Ryzen 12-rdzeniowego Skylake-X?

Intel może wydać 12-rdzeniowy i 24-wątkowy chip Skylake-X jako jeden z modeli Core i7 dla platformy HEDT. Taką rewelację ogłosił włoski serwis Bitsandchips, mający już notabene na swym koncie kilka trafnych doniesień.

Obecnie najbardziej rozbudowanym procesorem Intela przynależącym do linii produktowej Core jest model i7-6950X, wyposażony w 10 rdzeni Broadwell-E z techniką wielowątkowości współbieżnej Hyper-Threading, co przekłada się de facto na 20 wątków możliwych do wykonania. Tym niemniej producent z Santa Clara dysponuje także strukturą Broadwell-EP, która stanowi podstawę serwerowych procesorów Xeon E5 i w najpotężniejszej implementacji, E5-2699 v4, oferuje aż 22 rdzenie i 44 wątki. Jak twierdzą włoscy dziennikarze, wraz z wejściem architektury Skylake do sektora hi-end desktop Niebiescy chcą dokonać swoistego przeskoku, polegającego na włączeniu 12-rdzeniowca do "cywilnej" serii Core, co miałoby się wiązać z przesunięciem całego line-upu. Tym samym najprostsze jednostki HEDT oferowałoby nie 6, ale 8 rdzeni. Za powód domniemanej decyzji podaje się oczywiście konkurencyjnie wycenione układy AMD Ryzen 7.

Grafika reklamowa 10-rdzeniowego procesora Intel Core i7-6950X

Jeśli Intel rzeczywiście dokona zakładanego przewrotu, to 8-rdzeniowy i 16-wątkowy AMD Ryzen 7 1800X nie będzie rywalizować z 6-rdzeniowym i 12-wątkowym Intel Core i7-6850K, ale z produktem znacznie bardziej zbliżonym pod względem zasobów obliczeniowych, również oferującym 8 fizycznych rdzeni. Co więcej, rozpoczęcie linii HEDT od 8-rdzeniowca mogłoby się w dalszej kolejności przełożyć na segment mainstream, czyli nową podstawkę LGA 115x, owocując konsumenckim procesorem 6-rdzeniowym. Warto wspomnieć, że niniejsza teoria pokrywa się ze wcześniejszymi doniesieniami, datującymi konsumenckiego 6-rdzeniowca na rok 2018. Takowy nadejdzie rzekomo wraz z architekturą Coffee Lake i procesem technologicznym 10 nm. Cóż, tak czy inaczej na chwilę obecną wszystko to wyłącznie plotki. Wiele jednak powinniśmy dowiedzieć się w sierpniu, na targach Gamescom 2017, gdzie ma odbyć się oficjalna prezentacja procesorów Skylake-X. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel rzuci do walki z AMD Ryzen 12-rdzeniowego Skylake-X?

 0