Intel straszy AMD i NVIDIĘ zwiastunem karty graficznej Arctic Sound

Intel straszy AMD i NVIDIĘ zwiastunem karty graficznej Arctic Sound

Intel w trakcie konferencji SIGGRAPH 2018 opublikował wideo zwiastujące nadejście jego pierwszej dedykowanej karty graficznej, znanej pod nazwą kodową Arctic Sound, która zawalczy na rynku z Radeonami i GeForce’ami. Nie oznacza to jednak rychłej prezentacji tego produktu, ponieważ Niebiescy już wcześniej potwierdzali, że zamierzają wejść na rynek dedykowanych grafik nie w tym, ani nawet następnym roku, ale dopiero w 2020. Najwyraźniej czeka nas długa promocja tego produktu i producent zamierza dobrze przygotować grunt pod swoje pierwsze niezintegrowane GPU. Warto przypomnieć, że na czele tego projektu stoi nikt inny, jak Raja Koduri, który jeszcze w zeszłym roku był głównym architektem układów graficznych AMD, jednak pod koniec 2017 roku zdecydował się przejść do Intela, oferując swoje doświadczenie w zakresie projektowania architektury dla zewnętrznych kart graficznych, którego ewidentnie brakowało w zespole giganta z Santa Clara. To jednak nie wszystkie transfery z AMD do Intela, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach, ponieważ drogą wyznaczoną przez Koduriego postanowił udać się również Chris Hook, czyli główny PR-owiec AMD.

Intel opublikował zwiastun Arctic Sound. Niebiescy chcą mocno powalczyć z NVIDIĄ i AMD na rynku dedykowanych kart graficznych.

W opublikowanym właśnie zwiastunie czuć rękę obu panów, a w szczególności  Chris Hooka, ponieważ w pierwszej części wideo otrzymujemy krótką lekcję historii, podkreślającą dotychczasowe osiągnięcia Intela w zakresie grafiki, a podobne zwroty padały w trakcie zwiastowania kart graficznych z rodziny Polaris i Vega. Jeśli zaś chodzi o konkrety, to Intel po raz kolejny potwierdza, że premiera ich pierwszego dedykowanego GPU nastąpi w 2020 roku i podkreśla, że będzie to dopiero początek, co sugerować może szeroko zakrojone plany firmy w tym zakresie. Poza tym, charakter filmy oraz odwoływanie się do dotychczasowych możliwości ich zintegrowanych rozwiązań w zakresie gier zdaje się też sugerować, że Arctic Sound otrzyma gamingowy wariant i już wcześniej mówiło się, że Koduri zrobi wszystko, by Intel wszedł w ten segment rynku „z przytupem”. Biorąc zaś pod uwagę środki, jakimi dysponuje ten największy producent procesorów PC na świecie, Raja posiadać może tutaj zdecydowanie więcej swobody działania niż miał w AMD.  

Krótki teaser pozwala nam też rzucić okiem na zacieniony projekt samej karty, choć mając na uwadze jej odległą premierę, raczej nie należy przykładać dużej uwagi do szczegółów, ponieważ wiele może się jeszcze zmienić. Niemniej jednak, Intel zdaje się celować w jednoslotową grafikę ze złączem PCIe z zamkniętym systemem chłodzenia z promieniowym wentylatorem. Z poprzednich przecieków wynika zaś, że Intel szykuje przynajmniej dwa GPU, które zasilać będą jego dedykowane produkty, ale też zintegrowane rozwiązania. Ich architektura ma się na tyle dobrze skalować, że znajdzie zastosowanie w desktopowych i mobilnych procesorach, kartach graficznych zarówno podstawowego poziomu, jak i high-endowych modelach oraz akceleratorach HPC. W planach ma być już nawet następca Arctic Sound o nazwie kodowej Jupiter Sound i mając na uwadze, że Intel w przyszłym roku przesiądzie się na 10 nm proces technologiczny, zakładać można, że GPU bazować będą właśnie na tej litografii.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel straszy AMD i NVIDIĘ zwiastunem karty graficznej Arctic Sound

 0