Intel szykuje 5 nowych kart graficznych?

Intel szykuje 5 nowych kart graficznych?

Jak wynika z nowych doniesień, istnieje szansa, że Intel planuje wypuścić kilka kolejnych kart graficznych z rodziny Arc Alchemist. W sterownikach dla systemu Linux dodane zostały identyfikatory GPU dla łącznie 5 nieznanych urządzeń.

Intel widocznie pracuje nad kolejnymi GPU

Od jakiegoś czasu mówiło się, że Intel może szykować premierę następnej karty graficznej z serii Arc dla komputerów stacjonarnych. I faktycznie tak się stało. Zaledwie 2 dni temu dowiedzieliśmy się, że Niebiescy, po dużym opóźnieniu, wreszcie wprowadzili na rynek model Arc A580. To może jednak nie być koniec. Jak wynika z najnowszych doniesień, Intel prawdopodobnie przygotowuje jeszcze kilka następnych GPU z rodziny Arc Alchemist.

Otóż Intel dodał do sterowników Linuxa 5 nowych identyfikatorów PCI kart graficznych, które rzecz jasna nie pokrywają się z już istniejącymi modelami Arc. Są to zatem najpewniej zupełnie nowe produkty, które gdzieś w przyszłości mogą zostać dodane do oferty.

Intel Arc

W czym rzecz? Otóż Intel dodał do sterowników Linuxa 5 nowych identyfikatorów PCI kart graficznych, które rzecz jasna nie pokrywają się z już istniejącymi modelami Arc. Są to zatem najpewniej zupełnie nowe produkty, które gdzieś w przyszłości mogą zostać dodane do oferty. Niestety na tę chwilę nie ma żadnych przecieków zdradzających, jakie nazwy kryją się za identyfikatorami. To pewnie jednak tylko kwestia czasu.

Nowe identyfikatory:

  • 0x56B0
  • 0x56BA
  • 0x56BB
  • 0x56BC
  • 0x56BD

Odświeżenie czy wydajniejsze modele?

Obecnie rodzina desktopowych kart graficznych Intela składa się w sumie z 5 różnych modeli. Są nimi: Arc A770, A750, A580, A380 oraz A310. Można więc powiedzieć, że seria jest już pełna, a brakuje w niej tylko układów zdolnych do rywalizacji z kartami konkurencji z wyższego segmentu, jak chociażby RTX 4070. Można więc zakładać, że Niebiescy pracują albo nad wydajniejszymi modelami z wyższej półki, albo nad odświeżeniem istniejących już GPU.

Kolejna generacja kart Intela o nazwie Battlemage zadebiutować ma dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Bardziej prawdopodobny wydaje się więc scenariusz, w którym firma zdecyduje się na odświeżenie aktualnie dostępnych modeli Arc gdzieś w pierwszej połowie 2024 roku. Być może dowiemy się czegoś więcej w tym temacie już podczas targów CES 2024, które odbędą się w okresie 9-12 stycznia.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel szykuje 5 nowych kart graficznych?

 0