Intel szykuje 7 nm GPU Xe Ponte Vecchio z technologią Foveras i CXL

Intel szykuje 7 nm GPU Xe Ponte Vecchio z technologią Foveras i CXL

Portal VideoCardz donosi, że Intel ujawnił już nazwę kodową swojego nadchodzącego 7 nm GPU, bazującego na architekturze Xe. To nazywać ma się Ponte Vecchio i choć jest pierwszym układem graficznym z tej rodziny, który doczekał się oficjalnej nazwy, to jednak na pewno nie będzie pierwszym GPU Xe, który trafi na rynek. Warto na chwilę zatrzymać się przy tej nazwie, ponieważ Ponte Vecchio pochodzi od starego kamiennego mostu, który znajduje się we Florencji we Włoszech. Most to najprawdopodobniej odniesienie do połączenia pomiędzy układami graficznymi. Chodzi tu konkretnie o nowy standard połączenia chip-to-chip CXL (Compute Express Link), z którego korzystać mają GPU Ponte Vecchio.

Ponte Vecchio nie będzie gamingowym GPU, ale pierwszym układem graficznym Xe wykorzystywanym do obliczeń eksaskalowych.

Musimy jednak ostudzić Wasz entuzjazm, ponieważ Ponte Vecchio nie będzie gamingowym GPU, ale pierwszym układem graficznym Xe wykorzystywanym do obliczeń eksaskalowych. Już 17 listopada Intel podzielić ma się z nami szczegółami na temat projektu Aurora. Ten komputer eksaskalowy oferować ma procesory Sapphire Rapids Xeon, układy graficzne Ponte Vecchio oraz wykorzystywać ma nową inicjatywę niebieskich o nazwie oneAPI, czyli zunifikowany model programowania. W przygotowanej na tę okazę prezentacji prasowej, do której dotarł portal VideoCardz, Intel podaje, że Vecchio wykorzystywać będzie technologię Foveros. Ta stanowi hybrydową architekturę CPU, pozwalającą nam tworzenie procesorów składających się z mniejszych podukładów (takich jak, CPU, iGPU, procesor AI czy kontroler pamięci), w tym takich, które przy tradycyjnym podejściu musiałyby być stosowane jako samodzielne, zewnętrzne chipy.

Ponte Vecchio korzystać mają także ze wspomnianego połączenia CLX, o czym wiadomo było od jakiegoś czasu. Nową informacją jest zaś wykorzystanie przez układy Xe ultra-high cache oraz wysokiej przepustowości pamięci. Jeden ze slajdów przygotowanych przez Intela zdradza wszystkie segmenty rynku, w których wykorzystywana ma być architektura Xe, czyli: HPC/Exascale, DL/Training, Cloud GFX, Media Transcore Analytics, Workstation, Gaming, PC Mobile oraz Ultra Mobile. Na projekt Aurora składają się zaś dwa procesory Intel Xeon Scalable (Sapphire Rapids), sześć GPU Xe Ponte Vecchio oraz OneAPI. Jego premiera przewidziana jest na 2021 roku, co oznaczać może, że w tym roku zadebiutują pierwsze 7 nm produkty Intela.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel szykuje 7 nm GPU Xe Ponte Vecchio z technologią Foveras i CXL

 0