Intel szykuje odświeżoną wersję architektury Tiger Lake

Intel szykuje odświeżoną wersję architektury Tiger Lake

Intel dobrze zna się na odgrzewaniu kotletów i firma niemal zawsze stara się wyeksploatować swoje architektury CPU praktycznie do cna, wyciskając z nich tyle wydajności, ile to tylko możliwe. Nie powinno więc nikogo dziwić, że Niebiescy potwierdzili właśnie, iż w tym roku odświeżą swoje ultraenergooszczędne procesory Tiger Lake. Gigant z Santa Clara wprowadzi w 2021 roku na rynek wiele architektur: Rocket Lake, Jasper Lake, Ice Lake Xeon, Alder Lake i Tiger Lake-H. Seria Tiger Lake jest teraz podzielona na cztery grupy, ale według AnandTech ta lista się powiększy do pięciu. Portal potwierdził u Intela, że producent opracowuje właśnie Tiger Lake-Refresh. Seria ta ma zapewnić niewielki wzrost częstotliwości w porównaniu z serią Tiger Lake-U.

Jak podają dziennikarze AnandTech, Intel obecnie nie planuje odświeżenia żadnej innej wersji architektury Tiger Lake.

Jak podają dziennikarze AnandTech, Intel obecnie nie planuje odświeżenia żadnej innej wersji architektury Tiger Lake.

Jak podają dziennikarze AnandTech, Intel obecnie nie planuje odświeżenia żadnej innej wersji architektury Tiger Lake. Jednak widzieliśmy już wycieki mówiące o odświeżaniu modeli H35, takich jak Core i7-11390H, więc nie jesteśmy pewni, czy AnandTech jest w błędzie, czy wycieki na ten temat są oparte na błędnych lub nieprawdziwych informacjach. Właśnie dzisiaj dowiedzieliśmy się, że seria Tiger Lake-H, czyli 45-watowa odmiana tej architektury, zostanie prawdopodobnie wypuszczona na rynek za dwa tygodnie, gdyż pierwsi producenci notebooków zaczęli zwiastować na 11 maja swoje nadchodzące produkty z tą architekturą. Tymczasem odświeżenia TGL-U należy się spodziewać nie wcześniej niż w trzecim kwartale. 

Zdecydowanie bardziej ekscytująco zapowiada się jednak planowana przez Intela na drugą połowę tego roku mobilna seria Alder Lake. Mówimy tu bowiem o hybrydowej architekturze, łączącej duże rdzenie z małymi, na podobnej zasadzie jak w mobilnych procesorach wykorzystujących technologię big.LITTLE. Prawdopodobnie więc obie serie laptopowych CPU mogą pojawić się na rynku w podobnym czasie i układy Tiger Lake-Refresh obsłużą dolne spektrum segmentu mobilnego, a Alder Lake trafią do mocniejszych notebooków, choć oczywiście to tylko spekulacje i na konkrety trzeba poczekać do oficjalnej zapowiedzi Niebieskich. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel szykuje odświeżoną wersję architektury Tiger Lake

 0