Intel także ma technologię upscalowania wideo w przeglądarce. Już możecie ją sprawdzić

Intel także ma technologię upscalowania wideo w przeglądarce. Już możecie ją sprawdzić

Jeśli nie możecie skorzystać z nowej technologii skalowania wideo NVIDII, ponieważ nie macie najnowszych kart graficznych RTX, możecie wypróbować rozwiązanie, nad którym pracuje Intel. Co prawda Niebiescy jeszcze oficjalnie nie udostępnili tej funkcji, ale jest sposób, by już ją przetestować. 

Kilka portali internetowych wypróbowało odpowiedź Intela na NVIDIA Video Super Resolution, które wykorzystuje sztuczną inteligencję do skalowania wideo internetowego odtwarzanego w przeglądarkach Chromium, takich jak Google Chrome oraz Microsoft Edge i wyniki wyglądają obiecująco. Intel nie zdradził jeszcze, kiedy oficjalnie ją wypuści, ale już można ją aktywować w Chrome.

Technologia Intela obsługuje znacznie szerszy zakres sprzętu niż odpowiednik NVIDII, który działa tylko na GPU z serii GeForce RTX 3000 i 4000.

 

Technologia Intel Video Super Resolution pojawiła się w raportach o błędach Chromium już w kwietniu ubiegłego roku, z których wynikało, że ​​jest ona dostępna w każdej technologii graficznej Intela począwszy 9. generacji. Obejmuje to wszystkie zintegrowane procesory graficzne firmy od tych, które były dostarczane z procesorami Skylake szóstej generacji w 2015 roku i prawdopodobnie wszystkie dedykowane karty graficzne Intel Arc. Funkcjonalność jest kompatybilna z Chrome w wersji 109 lub nowszej wersji oraz sterownikiem Intel GPU w wersji 27.20.100.8681 lub nowszej.

Ta funkcja obsługuje znacznie szerszy zakres sprzętu niż technika NVIDII, która działa tylko na GPU z serii GeForce RTX 3000 i 4000. Firma planuje ostatecznie zaktualizować swój upscaler wideo, aby obejmował też karty z serii RTX 2000. Zielony zespół przedstawił NVIDIA Video Super Resolution pod koniec lutego. Jest to technologia skalowania internetowych filmów wideo 720p i 1080p (które stanowią większość filmów w Internecie) na wyświetlaczach 1440p lub 4K. Działa ona w transmisjach na żywo, filmach z YouTube i innych usługach, takich jak Amazon Prime Video lub HBO Max.

Wersja Intela służy temu samemu celowi i wydaje się kompatybilna z podobnym zakresem wideo w sieci. Aby z niej skorzystać, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na skrócie Google Chrome na pulpicie (lub w eksploratorze plików, jeśli nie ma go na pulpicie), przejść do karty skrótów i wstawić polecenie „--enable-features=IntelVpSuperResolution” poza znakiem cytatu na końcu pola Target. Następnie kliknąć OK lub Zastosuj i ponownie uruchomić Chrome.

Po tym prostym zabiegu funkcjonalność powinna działać automatycznie. Podobnie jak rozwiązanie NVIDII zużywa zasoby procesora, więc najlepiej nie uruchamiać gry podczas oglądania filmów. Kilku użytkowników opublikowało wyniki ze streamów Apex Legends i Bakemonogatari. W obu przypadkach upscaler Intela wyraźnie oczyszcza obraz. To dowodzi, że działa dobrze na materiałach z gier 3D, a także elementach 2D, takich jak tekst i animacja HUD, ale okaże się, jak radzi sobie z treściami na żywo. Warto mieć na uwadze, że różne procesory graficzne firmy Intel mogą zapewniać różne wyniki.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel także ma technologię upscalowania wideo w przeglądarce. Już możecie ją sprawdzić

 0