Intel Tiger Lake - przecieki sugerują ogromny wzrost wydajności iGPU

Intel Tiger Lake - przecieki sugerują ogromny wzrost wydajności iGPU

W styczniu tego roku, podczas targów CES 2020 w Las Vegas, Intel podzielił się z nami pierwszymi informacjami na temat mobilnych procesorów Tiger Lake, czyli drugiej generacji CPU opartej o 10 nm proces technologiczny Niebieskich, która zastąpi układy Ice Lake. Gigant z Santa Clara obiecywał wtedy szereg usprawnień względem poprzedników, nie tylko w zakresie wydajności CPU, ale także GPU, gdzie spodziewać mamy się „dużego skoku”. Producent jednak nie chciał wtedy podzielić się z nami żadnymi szczegółami na ten temat, ale od czego są przecieki. Do sieci wyciekła bowiem właśnie wyniki wydajności iGPU procesorów Tiger Lake w popularnym benchmarku, które wyglądają bardzo obiecująco i zdaje się, że nawet APU od AMD mają się czego obawiać, jeśli chodzi o możliwości iGPU.

Do sieci wyciekły wyniki wydajności iGPU procesorów Tiger Lake w popularnym benchmarku, które wyglądają bardzo obiecująco.

Przeciek obejmuje tym razem test w benchmarku 3DMark Fire Strike i choć nie otrzymujemy konkretnego rezultatu, to dostajemy porównanie procesora Tiger Lake z Ice Lake, gdzie widać dużą różnicę na korzyść nowego układu. Już nawet model Core i3 z 48 jednostkami wykonawczymi (EU) nie daje żadnych szans grafice G7 w Core i7 z rodziny Ice Lake. Jeśli chodzi zaś o bardziej bezpośrednie porównanie, to Core i3 z rodziny Tiger Lake zdaje się być przeszło dwukrotnie wydajniejszy  od swojego bezpośredniego poprzednika Ice Lake z grafiką G4, która posiada taką samą liczbę jednostek EU. Z kolei Core i7 w ramach Tiger Lake także osiąga ponad dwukrotnie lepszy rezultat niż obecna generacja Core i7 i to nawet w 15 W wersji, gdyż w 28 W przewaga ta jest jeszcze większa.

Nie da się ukryć, że wygląda to na jeden z tych przecieków, które określany jako zbyt piękne, by były prawdziwe, ale są pewne przesłanki, by wierzyć, że rzeczywiście Intel osiągnie duży postęp w zakresie swoich iGPU. Choć wykresy, którymi podzielił się portal NotebookCheck, mogą być nieco przesadzone, to jednak Rogame (popularny użytkowników Twittera, który dostarcza nam przecieków z branży PC) podał liczby z 3DMarka, które również wskazują na bardzo duży wzrost wydajności układów Tiger Lake-U. Jego zdaniem wczesne próbki inżynieryjne 28 W procesora Tiger Lake-U z GPU Xe (Gen 12) wyposażonego w 96 EU osiągają o 80% lepsze rezultaty niż Core i7 Ice Lake w 3DMark Firestrike. Co więcej, Core i7 Tiger Lake pochwalić może się nawet o 15% wyższą wydajnością w tym zakresie od Ryzena 7 4800, który posiada GPU z 512 rdzeniami (8 CU) i taktowany jest zegarem 1750 MHz. Nawet Core i3 Tiger Lake pokonuje Ryzena 3. Premiera układów Tiger Lake spodziewana jest w okolicach połowy roku, więc nie przyjdzie nam długo czekać na weryfikację tych przecieków.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Tiger Lake - przecieki sugerują ogromny wzrost wydajności iGPU

 0