Intel właśnie ujawnił swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2023 r. i wyglądają one fatalnie, bo firma odnotowała największą stratę w swojej historii, a jej obroty spadły aż o 36% rok do roku.
Rekordowa strata Intela
Przychody Intela w pierwszym kwartale spadły do 11,7 miliarda dolarów, co jest o 200 milionów dolarów lepszym wynikiem niż firma przewidywała jeszcze w styczniu, ale nadal oznacza spadek o 36% w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku. Gigant z Santa Clara stracił 2,8 miliarda dolarów w ciągu kwartału, ponieważ jego marża brutto spadła do 38,4%. Pomimo odnotowania największej straty w swojej historii, Intel wypłacił jednak 1,5 miliarda dolarów dywidendy.
Przychody Intela w pierwszym kwartale spadły do 11,7 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 36% w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku.
Wyniki poszczególnych działów
Oto wyniki poszczególnych segmentów biznesowych Intela w pierwszym kwartale 2023 r.:
W I kwartale 2023 r. największy wzrost odnotował Mobileye, podczas gdy Data Center i AI wypadły najsłabiej, odnotowując 39-procentowy spadek. Słabo wypadł też dział Client Computing Group (CCG), który co prawda zachował pozycję największego źródła przychodów firmy, ale w pierwszym kwartale roku budżetowego 2023 zarobił zaledwie 5,8 miliarda dolarów, co stanowi gwałtowny spadek z 9,3 miliarda dolarów w tym samym okresie 2022 roku (spadek o 38% rok do roku). Firma obwinia niższe przychody na malejącym całkowitym dostępnym rynku (TAM), ciągłe korekty zapasów przez producentów OEM komputerów PC oraz rosnąca popularność niedrogich procesorów, ponieważ konsumenci zachowują ostrożność w wydatkach w dobie wysokiej inflacji. CCG nadal była dochodową jednostką biznesową dla Intela, ponieważ generowała 520 milionów dolarów, ale jej marża operacyjna spadła do 9%.
W drugim kwartale tego roku Intel prognozuje, że jego przychody wyniosą od 11,5 do 12,5 miliarda USD, co oznacza znaczny spadek w stosunku do obrotów osiągniętych w czwartym kwartale 2022 roku. Ponadto firma przewiduje dalszy spadek marży brutto do 33,2% oraz stratę 0,62 USD za akcję.
Choć wyniki Intela za I kwartał nie wyglądają dobrze, firma pozostaje optymistyczna, gdyż jej przychody przekroczyły jej własne oczekiwania, co oznacza, że rynek radzi sobie lepiej, niż sądziła jeszcze kilka miesięcy temu. Mimo wszystko wygląda to raczej jak dobra mina do złej gry.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel tonie? Firma notuje największą stratę w historii