Intel tworzy nowe procesory z układami AMD Vega GPU?

Intel tworzy nowe procesory z układami AMD Vega GPU?

Od kilku miesięcy w branży słychać pogłoski, że Intel pracuje nad procesorem, który wykorzystywałby technologię AMD Radeon GPU. Do tej pory były to tylko plotki, jednak teraz światło ujrzały nowe informacje, rozjaśniając nieco całą sytuację i zdradzające, że Intel faktycznie może tworzyć nową linię CPU, w której umieszczono GPU Vega.

Nowe informacje pochodzą ze slajdu Intela, na którym widać "Vega Inside, Mobile Performance Outside", co pozwala sądzić, że Intel prowadzi prace nad mobilnym CPU, w którym będzie wykorzystane GPU Vega. AMD wypuściło architekturę Vega kilka miesięcy temu, zaczynając od Radeon Vega Frontier Edition i kończąc na Radeon RX Vega 64 Liquid Cooled Edition. Dotąd nie widzieliśmy żadnej Vegi z niskiego/średniego pułapu i nie byłoby wielkim zaskoczeniem, gdyby takie wersje GPU pojawiły się najpierw wraz z procesorami Intela. W obecnych procesorach Coffee Lake wciąż wykorzystywane jest to samo GPU co w Kaby Lake i czas już na zmiany. W rozpisce na 2018 rok, widać nowe mobilne procesory Cannon Lake z rodziny Y, które będą produkowane już w 10 nm. To właśnie te CPU są wskazywane jako najbardziej prawdopodobna linia, w której ujrzymy GPU od AMD.

Mariaż Intela i AMD w jednym produkcie to ekscytująca informacja. To niemal tak, jakby zobaczyć crossover DC i Marvela, ukazujący walczących ramię w ramię Batmana i Iron Mana. 

Patrząc jednak od strony technologicznej, wykorzystanie układów Vega w laptopach, to nie jest łatwa sprawa. Vegi pożerają dużo energii, którą również w dużych ilościach oddają pod postacią ciepła, a jak wiadomo laptopy i efektywne chłodzenie rzadko występują razem. Jednak Vega ma kilka asów w rękawie i wie o tym Intel, który nie spędził tylu lat na dopracowywaniu swoich procesorów pod kątem małego apetytu na prąd, by wrzucać do nich potwora jakim jest Vega. Prawdopodobnie wykorzystane zostaną tu dopracowane układy, które AMD planuje wykorzystać w Ryzen APU. Również sam Intel planuje wprowadzić zmiany w podejściu do budowy swoich procesorów, rezygnując z pojedynczych, monolitycznych projektów, na rzecz bardziej efektywnych rozwiązań jak mosty łączące poszczególne elementy w obrębię CPU, umożliwiając komunikację  elementów i rdzenie wyprodukowanych w różnych procesach technologicznych.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel tworzy nowe procesory z układami AMD Vega GPU?

 0