Intel ujawnia mobilne CPU z serii H. Core i9-9980HK - 8 rdzeni i 5,0 GHz

Intel ujawnia mobilne CPU z serii H. Core i9-9980HK - 8 rdzeni i 5,0 GHz

Intel postanowił odświeżyć swoją ofertę mobilnych procesorów z wysokowydajnej serii H i na swojej stronie opublikował dokument ujawniający specyfikację nowych CPU 9. generacji. W ramach nowej serii otrzymać mamy sześć nowych modeli - od średniopółkowych Core i5, przez wydajne Core i7, na topowych high-endowych Core i9 kończąc. Wszystkie nowości bazować będą oczywiście na odświeżonej mikroarchitekturze Coffee Lake, której korzenie sięgają praktycznie technologii Skylake i produkowane będą w procesie technologicznym 14nm++. Procesory z serii H tradycyjnie przeznaczone są do wydajnych laptopów, w tym modeli gamingowych oraz stacji roboczych i zapewne wkrótce doczekamy się zapowiedzi notebooków, które zrobią z nich użytek. Ze względu na swoje przeznaczenie, pochwalić mogą się one dość niskim (szczególnie w porównaniu z desktopowymi odpowiednikami) TDP wynoszącym 45 W.

Procesory z serii H tradycyjnie przeznaczone są do wydajnych laptopów, w tym modeli gamingowych oraz stacji roboczych.

Co ciekawe, literka H w nazwie tych procesorów odnosi się tradycyjnie do wysokowydajnej grafiki, ale w tym przypadku nowe CPU Niebieskich otrzymały te same zintegrowane układy graficzne co ich poprzednicy. Oznacza to, że 9. generacja układów z serii H wyposażona została w iGPU Intel UHD Graphics 630, a także zachowała wsparcie dla pamięci DDR4-2666. Nowy flagowy model, czyli Core i9-9980HK, pochwalić może się aż 8 rdzeniami i 16 wątkami, a na jego pokładzie znalazło się 16 MB pamięci cache trzeciego poziomu (L3). Co więcej, jego częstotliwość taktowania w trybie boost dochodzi aż do 5,0 GHz, choć zapewne dotyczy to jedynie pojedynczego i dwóch rdzeni. Co więcej, jest to jedyny model z tej serii, który oznaczony został dodatkowo literką „K”, co oznacza, że posiada odblokowany mnożnik, umożliwiający podkręcanie.

Drugim w kolejny jest Core i9-9880H, który otrzymał identyczną konfigurację rdzeni/wątków oraz pamięci podręcznej co Core i9-9980HK, ale ten model posiada zablokowany mnożnik i niższe prędkości w trybie boost, dochodzące w tym przypadku do 4,8 GHz. Core i7-9850H i Core i7-9750H to z kolei 6-rdzeniowe procesory z 12 wątkami i 12 MB pamięci cache L3. Maksymalna prędkość zegarów tego pierwszego to 4,6 GHz, a tego drugiego 4,5 GHz. Ostatnie dwa układy, czyli Core i5-9400H i Core i5-9300H, wyposażono w 4 rdzenie i te również otrzymały wsparcie dla technologii Hyper-Threading, co oznacza 8 wątków. Poza tym, posiadają one 8 MB pamięci cache L3, a ich częstotliwości taktowania sięgają odpowiednio 4,3 GHz oraz 4,1 GHz.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel ujawnia mobilne CPU z serii H. Core i9-9980HK - 8 rdzeni i 5,0 GHz

 0