Intel ujawnia nowe serwerowe CPU Xeon Platinum. Do 56 rdzeni i 112 wątków

Intel ujawnia nowe serwerowe CPU Xeon Platinum. Do 56 rdzeni i 112 wątków

Za sprawą architektury Zen AMD podjęło walkę z Intelem nie tylko w segmencie procesorów konsumenckich, ale i serwerowych, gdzie niebieska ekipa posiadała dotychczas monopol (zresztą do dziś kontroluje ok. 98% tego rynku), ale układy EPYC powoli zdobywają coraz większą popularność. W związku z tym gigant z Santa Clara zmuszony został do większej aktywności na tym polu i postanowił wykonać uderzenie wyprzedzające przed premierą nowych 7 nm CPU EPYC znanych pod nazwą kodową Rome, gdzie topowy model oferować ma aż 64 rdzenie i 128 wątków. Intel w związku z tym właśnie zapowiedział swoją nową linię serwerowych procesorów, bazującą na architekturze Cascade Lake, czyli Xeon Platinum 9200. Te zaprojektowano głównie z myślą o wykorzystaniu w high-endowych serwerach oraz pod kątem głębokiego uczenia.

Intel właśnie zapowiedział swoją nową linię serwerowych procesorów, bazującą na architekturze Cascade Lake, czyli Xeon Platinum 9200.

Xeon Platinum

W związku z tym spodziewać można się, że ich wydajność daleko będzie wykraczać poza to, co oferowali poprzednicy, choć warto najpierw poczekać na pierwsze niezależne testy, które to zweryfikują. Nawet najniższy model Xeon Platinum 9221 oferuje tu jednak już 32 rdzenie i 64 wątki przy częstotliwości taktowania 2,1 GHz (3,7 GHz w trybie turbo) oraz posiada 71,5 MB pamięci cache, a jego TDP wynosi 250 W. Na drugim końcu znajduje się zaś topowy model, który niemal podwaja te pierwsze liczby, ponieważ Xeon Platinum 9282 wyposażono w aż 56 rdzeni i 112 wątków, jego taktowanie wynosi 2,6 GHz (3,8 GHz w trybie turbo), a na pokładzie znajdziemy 77 MB pamięci podręcznej. W tym przypadku TDP wzrasta jednak aż do 400 W. Co prawda nie jest to jeszcze poziom rdzeni/wątków jak u konkurencji, ale i tak robi wrażenie, a mimo wszystko produkt Intela wcale nie musi okazać się słabszy (wyczekiwać będziemy bezpośredniego porównania wydajności).

Xeon Platinum

   

Jeśli zaś chodzi o ofertę ze środkowej półki, Niebiescy zaprezentowali tu dwa nowe układy - Xeon Platinum 9242 i 9222. Pierwszy z nich to 48-rdzeniowy procesor z 96 wątkami i 71,5 MB pamięci cache, pracujący z prędkością 2,3 GHz (3,8 GHz w trybie turbo) przy TDP wynoszącym 350 W. Drugi z kolei otrzymał niemal identyczną specyfikację, jak najsłabszy Platinum 9221 i zasadniczą różnicą jest tu jedynie podniesienie bazowego taktowania do 2,3 GHz. Każde CPU posiada 40 linii PCIe 3.0 i wsparcie dla dwunastu kanałów pamięci (do DDR4-2933). Nie zabrakło też obsługi superszybkiej pamięci Optane oraz sprzętowej poprawki przeciwko lukom Spectre i Meltdown. Poza tym, procesory te wykorzystują design multi-chip module (MCM), gdzie np. w przypadku 56-rdzeniowego modelu otrzymujemy moduł składający się z dwóch kości, po 28 rdzeni i 6-kanałowy interfejs pamięci na każdy. Jeśli zaś chodzi o litografię, to jest to oczywiście proces 14nm++. Poza tym Intel zaimplementował kilka nowych, typowo profesjonalnych technologii wykorzystywanych w serwerach. Nie poznaliśmy jeszcze cen serii Xeon Platinum 9200, ale te zapewne będą poza zasięgiem nawet hardcore’owego entuzjasty PC (bo chyba nikt nie planuje sprzedawać nerki, co?).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel ujawnia nowe serwerowe CPU Xeon Platinum. Do 56 rdzeni i 112 wątków

 0