Intel ujawnia szczegóły chipsetu Z390 Express

Intel ujawnia szczegóły chipsetu Z390 Express

Intel w ostatnich tygodniach ma tendencje do potwierdzania niezapowiedzianych jeszcze produktów w swoich dokumentach i z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia w przypadku długo wyczekiwanego chipsetu Z390 Express, który wkrótce powinien zostać ujawniony przez Niebieskich.

Informacje o produkcie zamieszczono na stronie producenta w TYM miejscu, dostarczają nam one najważniejszych danych na temat nadchodzącego chipsetu. Ten nie będzie jakoś zasadniczo różnił się od Z370 i nowy układ logiki wspierać ma 8. generację procesorów Intela (Coffee Lake), ale przygotowany jest także na kolejną generację. Podobnie jak pozostałe chipsety z serii 300, Z390 komunikuje się z procesorami umieszczanymi w podstawce LGA1151 za pomocą magistrali DMI 3.0. Żadnych zmian nie uświadczymy także w ilości linii PCI-Express 3.0 (24) czy też wsparciu dla pamięci. Obsługa nośników danych też pozostała nieruszona i tak jak w Z370 możemy liczyć na sześć portów SATA III z obsługą AHCI i RAID i do trzech złącz M.2/U.2 32 Gb/s.

Z390 nie będzie jakoś zasadniczo różnił się od Z370, ale nowy układ logiki dostarczy kilka istotnych nowości

Intel Z390

Bliższe oględziny wykazują jednak pewne różnice  w zakresie wsparcia dla interfejsu USB. Z390 Express posiada aż sześć zintegrowanych portów USB 3.1 drugiej generacji (10 Gb/s) i dziesięć USB 3.1  pierwszej generacji (5 Gb/s), a całości dopełnia czternaście USB 2.0, co w całości daje trzydzieści portów USB. Kolejna nowość to zintegrowana technologia Intel SmartSound, czyli cyfrowy procesor dźwięku DSP (Digital Signal Processor) obsługujący dźwięk, głos i rozmowy. Pozwala on szybko reagować na polecenia głosowe, a zapewnia również dźwięk wysokiej jakości, odciążając jednocześnie CPU. Istotną zmianą jest również wsparcie przez chipset interfejsu 1 GbE MAC i rekomendowanie producentom płyt głównych załączania do nich karty Intel Wireless-AC 9560 obsługującej łączności 802.11ac i Bluetooth 5.0. Spodziewać można się, że niemal wszystkie płyty Z390 oferować będą wsparcie dla tych rozwiązań. Niestety, dokumenty nie wspominają nic na temat 8-rdzeniowych procesorów Coffee Lake. Więcej szczegółów w temacie zapewne otrzymamy na początku czerwca w czasie targów Computex.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel ujawnia szczegóły chipsetu Z390 Express

 0