Intel ujawnił nową architekturę dla Atomów - Tremont

Intel ujawnił nową architekturę dla Atomów - Tremont

Wiemy, że Intel szykuje już nowe procesory z rodziny Cannon Lake i wkrótce powinniśmy doczekać się zapowiedzi mobilnych modeli, ale to nie wszystko, co niebieska ekipa przygotowuje w swoim warsztacie.

Intel za pomocą wewnętrznych dokumentów, które od jakiegoś czasu są dla nas dobrym źródłem informacji na temat niewypuszczonych jeszcze produktów, ujawnił swoją kolejną energooszczędną architekturę dedykowaną SoC z serii Atom, Celeron i Pentium (Silver). Jej nazwa kodowa to Tremont i spodziewać można się, że opracowywana jest ona na bazie nowego 10 nm procesu technologicznego, nad którym od jakiegoś czasu pracuje firma (jak wynika z ostatnich doniesień ze sporymi problemami). Powinno się to przełożyć się na wyraźną poprawę wydajności i efektywności energetycznej dla rozwiązań producenta dedykowanych produktom na rynek systemów wbudowanych. Niestety jak na razie nie poznaliśmy jeszcze żadnych szczegółów w tym zakresie, więc musimy ograniczać się do spekulacji.

Architektura Tremont najprawdopodobniej opracowywana jest na bazie nowego 10 nm procesu technologicznego Intela

Tremont zastąpi na rynku architekturę Goldmont Plus, która wciąż produkowana jest w oparciu o 14 nm proces technologiczny bazowego poziomu (w odróżnieniu od wielu innych produktów firmy, w tym przypadku nie jest wykorzystywana usprawniona litografia 14 nm + lub 14 nm ++, ponieważ układy te nie są przystosowane do implementacji gęstszego designu). Spodziewać można się również, że nowa architektura doczeka się pewnych nowości odzwierciedlających usprawnienia wprowadzane w technologii wykorzystywanej w procesorach Core, w tym wsparcia dla zestawów instrukcji CLWB, GFNI (SSE-based), ENCLV, Split Lock Detection (te rozszerzenia trafią także do układów Ice Lake, które zapewne też bazować będą na 10 nm). Wśród innych funkcji przygotowanych specjalnie dla Tremont znaleźć mają się też CLDEMOTE, Direct Store (MOVDIRI, MOVDIR64B) i instrukcje User Wait (TPAUSE, UMONITOR, UMWAIT). Niestety nie wiemy jeszcze, kiedy oczekiwać możemy oficjalnego debiutu Tremont.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel ujawnił nową architekturę dla Atomów - Tremont

 0