Intel uśmierca mini PC NUC. To kolejny objaw kryzysu w firmie

Intel uśmierca mini PC NUC. To kolejny objaw kryzysu w firmie

Intel rezygnuje z tworzenia własnych minikomputerów. Gigant z Santa Clara potwierdził, że kończy z biznesem Next Unit of Compute (NUC). Zamiast tego firma ponownie przemyśli swoje podejście do pomocy partnerom w rozwijaniu rynku komputerów osobistych NUC. Firma będzie honorować swoje dotychczasowe zobowiązania, w tym wsparcie dla już zakupionych komputerów NUC.

Intel kończy z komputerami NUC

Intel nie wyjaśnia, dlaczego kończy produkcję własnych maszyn NUC. Nie ma jednak wątpliwości, że producent boryka się z trudną sytuacją na rynku PC, spowodowaną zarówno gospodarką, jak i sztucznym wzrostem sprzedaży związanym z pandemią. Przychody Intela spadły o ponad jedną trzecią w ciągu ostatnich dwóch kwartałów, a zorientowany na komputery PC dział Client Computing Group był jednym z tych, który uzyskał najsłabsze wyniki. Jak zauważa ServeTheHome, takie posunięcie pozwala Intelowi odciążyć firmę pozbywając się nadmiernego balastu i skupić się na produkcji chipów. Warto też przypomnieć, że Niebiescy sprzedali swoją działalność serwerową firmie MiTAC na początku tego roku.

Intel nie wyjaśnia, dlaczego kończy produkcję własnych maszyn NUC. Nie ma jednak wątpliwości, że producent boryka się z trudną sytuacją na rynku PC.

Intel NUC 12 Enthusiast

Intel wprowadził na rynek pierwszy NUC w 2013 roku, jako mały podstawowy komputer PC, który miał prezentować zarówno najnowsze procesory, jak i możliwości kompaktowych komputerów stacjonarnych. Z biegiem czasu przekształciły się one w bardziej kompletne systemy o solidnej wydajności, a w niektórych późniejszych wcieleniach otrzymały też dedykowane układy graficzne. Można ich było używać w domu, ale miały one również zastosowanie w biznesie — były przydatne w klastrach obliczeniowych i innych sytuacjach, w których liczyły się rozmiar i prostota.

Można było się tego spodziewać

NUC stanął jednak przed szeregiem wyzwań. Podczas gdy niektóre modele były lepiej przystosowane do gier i innych wymagających zadań, coraz bardziej problematyczne stawało się upychanie bardziej energochłonnych procesorów i kart graficznych w kompaktowych obudowach. Intel miał również do czynienia z coraz ostrzejszą konkurencją, bo Mac mini jest prawdopodobnie najbardziej znanym minikomputerem, a marki takie jak Dell i Lenovo oferują bardziej elastyczne konfiguracje i silniejsze wsparcie dla rynku korporacyjnego. Mówiąc krótko, komputery NUC nigdy nie uzyskały dużej popularności i Intel najwyraźniej doszedł po prostu do wniosku, że nie ma zbyt wielu powodów, dla których warto kontynuować tę linię produktów. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel uśmierca mini PC NUC. To kolejny objaw kryzysu w firmie

 0