Intel w dramatycznej sytuacji. Firma szykuje duży plan cięć

Intel w dramatycznej sytuacji. Firma szykuje duży plan cięć

Intel, producent chipów do komputerów PC, niegdyś postrzegany jako całkowicie dominujący podmiot w tym segmencie rynku, obecnie znajduje się w poważnych tarapatach. Jak wynika z najnowszych doniesień, obecny dyrektor generalny firmy, Pat Gelsinger, wraz z kilkoma innymi członkami kadry kierowniczej firmy, pracuje nad planem oszczędnościowym dla Intela. Plan ten zostanie przedstawiony zarządowi w połowie września.

Intel może sprzedać Alterę

Reuters donosi, powołując się na anonimowe źródła, że plan może obejmować sprzedaż Altery, firmy nabytej przez Niebieskich w 2015 roku za 16,7 miliarda dolarów. Oddział Altera odpowiada za procesory FPGA (Field-Programmable Gate Arrays - bezpośrednio programowalna macierz bramek). Jednak Intel rozważa teraz poważnie sprzedaż tego działu innej firmie, a Marvell wymieniony jest w artykule jako jeden z możliwych nabywców.

Reuters donosi, że plan może obejmować sprzedaż Altery, firmy nabytej przez Niebieskich w 2015 roku za 16,7 miliarda dolarów.

intel procesor
 

Fabryka Intela w Niemczech zagrożona. Co z Polską?

W artykule wspomniano także, że kierownictwo Intela rozważa wstrzymanie lub anulowanie planów budowy ogromnej fabryki chipów o wartości 32 miliardów dolarów w Niemczech. Plany nie obejmują jednak jeszcze sprzedaży ani podziału działalności odlewniczej Intela, ale mogą jeszcze ulec zmianie, zanim kadra kierownicza spotka się z zarządem Intela. 

Na razie nie słychać też nic o cięciach obejmujących plany budowy fabryki Intela pod Wrocławiem, ale w obliczu tych informacji niczego nie można być pewnym. Tym bardziej że jeszcze w lipcu pojawiły się obawy w tej kwestii, po tym jak zapowiedziano duże zwolnienia w Intelu. 

Intel szuka pomocy na zewnątrz

Oprócz kadry kierowniczej Intela firma podobno zatrudniła wpływowe firmy finansowe Morgan Stanley i Goldman Sachs, aby przedstawiły własne pomysły na obniżenie kosztów. Wszystkie te środki mające na celu zmniejszenie kosztów są rozważane po tym, jak kilka tygodni temu Intel ujawnił, że zwolni około 15 000 pracowników, co będzie dotyczyć około 15 procent całkowitej liczby pracowników firmy. Ogłoszono także zawieszenie wypłaty dywidendy z akcji dla akcjonariuszy począwszy od czwartego kwartału 2024 roku.

Gelsinger wówczas stwierdził: „Nasze koszty są zbyt wysokie, nasze marże są zbyt niskie”. Ujawnił, że firma ma plan redukcji kosztów, który opiewa na 10 miliardów dolarów. Jedną z rzeczy, która została już odwołana ze względu na te środki oszczędnościowe, jest konferencja Intel Innovation Developer Conference 2024, która miała odbyć się we wrześniu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel w dramatycznej sytuacji. Firma szykuje duży plan cięć

 0