Intel wygasza chipsety dla płyt głównych z serii 300

Intel wygasza chipsety dla płyt głównych z serii 300

Powoli zbliżamy się do premiery 11. generacji stacjonarnych procesorów Intela, znanych jako Rocket Lake-S i w związku z tym Intel rozpoczął już wygaszanie starszych produktów. Po tym jak na początku zeszłego miesiąca gigant Santa Clara zdecydował się na wprowadzenie 9. generacji CPU w fazę EOL (End of Life), która rozpoczęła 7 grudnia, teraz rozpoczął ten sam proces dla płyt głównych wyposażonych w chipsety z serii 300. Jak podaje portal ComputerBase, powołując się na swoje źródła, program wygaszania rozpoczął się 4 stycznia, ale Niebiescy przestaną całkowicie przyjmować zamówienia dopiero 23 lipca. Wszelkie dostawy zostaną zaś wstrzymane za przeszło rok, a konkretniej 28 stycznia. 

Intel rozpoczął proces wygaszania płyt głównych wyposażonych w chipsety z serii 300.

Lista układów logiki dla płyt głównych z serii 300, które kończą swój żywot, zawiera: Z370, H370, Z390, B360, H310, B365, H310D, a nawet mobilny QMS380. Oznacza to, że na chwilę obecną chipsety Q370, QM370, HM370, CM246 i H310 wciąż będą dostępne, a przynajmniej jeszcze przez jakiś czas. Mając na uwadze, że 9. generacja procesorów Intela została wygaszona praktycznie miesiąc temu, logicznym ruchem ze strony producenta było pójście za ciosem i wykonanie podobnego ruchu w stosunku do jedynych chipsetów płyt głównych, które wspierały te CPU. 

Poza tym, trzeba pamiętać, że kolejna generacja jest tuż za rogiem i w przyszłym tygodniu (konkretnie 11 stycznia) zaprezentowane mają być nowe płyty główne z serii 500, które dedykowane są nadchodzącym procesorom Rocket Lake-S, ale wspierać będą też obecną, 10. generację, czyli Comet Lake-S. Z punktu widzenia konsumentów wygaszanie starszych produktów nie ma może dużego znaczenia, ale mimo wszystko gracze tracą szansę na zakup nieco starszych, a co za tym idzie i tańszych produktów, które przeważnie i tak oferują satysfakcjonujące osiągi.       

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel wygasza chipsety dla płyt głównych z serii 300

 0