Intel wyłącza TSX na starszych CPU. Poprawa bezpieczeństwa kosztem wydajności

Intel wyłącza TSX na starszych CPU. Poprawa bezpieczeństwa kosztem wydajności

Użytkownicy procesorów Intela wkrótce ponownie będą musieli poświęcić wydajność w zamian za bezpieczeństwo. Portal Phoronix poinformował, że ostatnie aktualizacje mikrokodu domyślnie wyłączają rozszerzenie Intel Transactional Synchronization Extension (TSX) na procesorach 6., 7. i 8. generacji zarówno na systemach Windows, jak i Linux. Wyłączenie tej funkcji ma poprawić bezpieczeństwo tych CPU, ale oczekuje się również, że spowoduje gorszą wydajność w zadaniach, które korzystały z TSX. Transactional Synchronization Extension (TSX), znane też jako Rozszerzenia Synchronizacji Transakcyjnej, to rozszerzenie architektury x86 o zestaw instrukcji (ISA), które dodaje sprzętowe wsparcie pamięci transakcyjnej. Ma to na celu przyspieszenie działania programów wielowątkowych, poprzez pominięcie blokad nałożonych na sekcje krytyczne. Według różnych kryteriów TSX może zapewnić około 40% szybsze działanie aplikacji przy szczególnych typach obciążeń i 4–5 razy większą liczbę transakcji na sekundę (TPS) w systemach obsługi baz danych. Technologia ta zadebiutowała w 2013 roku.

Użytkownicy procesorów Intela wkrótce ponownie będą musieli poświęcić wydajność w zamian za bezpieczeństwo.

Intel wyłącza TSX na starszych CPU. Poprawa bezpieczeństwa kosztem wydajności

Phoronix podaje, że aktualizacje zostały spowodowane przez problem z kolejnością pamięci w TSX. Biała księga sugeruje, że Intel był świadomy tego problemu od czerwca 2018 r., a firma wydała aktualizacje mikrokodu w celu usunięcia usterki w październiku 2018 r. Mimo to opublikowanie aktualizacji domyślnie wyłączających TSX zajęło prawie trzy lata. Aktualizacje te zostały uwzględnione w aktualizacji Intel Platform Update 2021.1, która zadebiutowała 8 czerwca. „Obciążenia, które skorzystały z technologii Intel TSX, mogą doświadczyć zmiany wydajności” — poinformował 12 czerwca Intel. Stwierdzono również, że „niektórzy zaawansowani użytkownicy monitorowania wydajności (Perfmon) mogą potrzebować zmienić swoje skrypty gromadzenia i metodologie” z powodu aktualizacji mikrokodu. Firma nie podała więcej informacji o spadku wydajności zadań, na które miały wpływ te zmiany.

Ale są też dobre wieści: Intel powiedział, że „nie oczekuje, że te aktualizacje mikrokodu wpłyną na użytkowników, którzy nie korzystają z [jednostki monitorowania wydajności] lub którzy używają tylko zaktualizowanych sterowników i narzędzi PMU”, chociaż „zaleca, aby twórcy sterowników PMU i twórcy narzędzi wydajności postępowali zgodnie ze wskazówkami zawartymi w tym dokumencie”. Przeciętna osoba raczej jednak nie zauważy znaczących zmian w wydajności z tytułu wyłączenia TSX. Należy również zauważyć, że Intel nie tylko wyłącza TSX na niektórych procesorach, ale także usuwa dostęp i wyłącza monitorowanie w czasie rzeczywistym (RTM) osobom, których to dotyczy. RTM służy do natychmiastowego zbierania informacji o pamięci RAM, procesorze, macierzy RAID i dysku, a także informacji o sprzęcie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel wyłącza TSX na starszych CPU. Poprawa bezpieczeństwa kosztem wydajności

 0