Intel wypuścił właśnie na rynek nowe skalowalne procesory Xeon czwartej generacji (nazwa kodowa Sapphire Rapids) wraz z procesorami z serii Xeon Max (nazwa kodowa Sapphire Rapids HBM) dla klientów centrów danych.
Strategia Intela w tej wersji polega na oferowaniu szerokiej gamy „specjalnie zaprojektowanych, dostosowanych do obciążenia” układów w połączeniu ze specjalnie opracowanym oprogramowaniem. Mówi się, że nowa generacja Xeonów pozwoli obniżyć koszty i zapewni lepszą trwałość dzięki lepszemu zarządzaniu energią i zasobami procesora.
Intel wypuścił właśnie na rynek nowe skalowalne procesory Xeon czwartej generacji wraz z procesorami z serii Xeon CPU Max.
4. generacja procesorów Xeon Scalable jest produkowana w oparciu o proces litograficzny Intel 7 i będzie oferować lepszą wydajność na rdzeń w porównaniu z poprzednią generacją, a także wyższą gęstość — do 60 rdzeni na gniazdo. W przeciwieństwie do Alder Lake i Raptor Lake po stronie konsumenckiej, procesory te wykorzystują wyłącznie wysokowydajne rdzenie P (Golden Cove).
Dzięki architekturze kafelkowej, Intel ma elastyczność w tworzeniu różnych pakietów dla różnych potrzeb rynkowych. Układy Extreme Core Count (XCC) i Max Series wyglądają podobnie, ponieważ oba wykorzystują 4 kafelki. Jednak pakiet matrycy Max podmienia niektóre łącza akceleratora na łącza pamięci o dużej przepustowości, aby napędzać aplikacje do obsługi dużych zbiorów danych. Układ Medium Core Count ogranicza się do pojedynczego kafelka, aby uzyskać wyższą wydajność w ramach typowych obciążeń i zapewnić wyższe częstotliwości przy niższych opóźnieniach.
Platforma obsługuje pamięć DDR5 i interfejs PCIe 5.0 oraz Compute Express Link (CXL) 1.1 do przenoszenia danych o dużej przepustowości. Jednak w porównaniu z procesorami AMD EPYC „Genoa” czwartej generacji z 12-kanałową pamięcią DDR5, obsługują one tylko 8 kanałów DDR5 z 16 modułami DIMM na gniazdo. Intel może to nadrobić dzięki produktom z serii Xeon CPU Max, ale o tym później.
Skalowalne procesory Xeon czwartej generacji mogą zawierać szereg różnych akceleratorów, aby przynosić korzyści konkretnym obciążeniom wykraczającym poza typowe obliczenia. Obejmują one:
- Intel Advanced Matrix Extensions (Intel AMX)
- Intel Data Streaming Accelerator (Intel DSA)
- Intel In-Memory Analytics Accelerator (Intel IAA)
- Intel Dynamic Load Balancer (Intel DLB)
- Intel Advanced Vector Extensions (Intel AVX) for vRAN
- Intel Advanced Vector Extensions 512 (Intel AVX-512)
- Intel QuickAssist Technology (Intel QAT)
- Intel® Crypto Acceleration
- intel xeon ame accelerator
Technologia Intel QAT została zaprojektowana w celu odciążenia rdzeni procesora od zadań związanych z szyfrowaniem, deszyfrowaniem i kompresją danych. Takie podejście może uwolnić zasoby procesora, aby jednocześnie poradzić sobie z innymi obciążeniami. Podobnie technologia Intel DSA obsługuje operacje przenoszenia i przekształcania danych w celu zapewnienia korzyści w przypadku pamięci masowej, sieci i innych obciążeń intensywnie korzystających z danych.
W sumie Intel wypuszcza ponad 50 jednostek. Jak widać na poniższych listach, dostępne akceleratory w danym modelu różnią się w zależności od zamierzonego segmentu chipa i jego pozycji w ofercie. Intel zdefiniował segmenty na ogólnego przeznaczenia (z kilkoma poddziałami), IMDB/Analytics/Virtualization Optimized, 5G/Networking Optimized, Cloud Optimized, Storage & Hyperconverged Infrastructure (HCI) Optimized oraz High-Performance Compute (HPC) Optimized.
Rodzina Xeon Scalable czwartej generacji jest podzielona na poziomy Max (9000), Platinum (8000), Gold (6000 i 5000), Silver (4000) i Bronze (3000). Wyższe poziomy mogą oferować więcej funkcji lub możliwości (takich jak większe enklawy SGX). Procesory Platinum mogą obsługiwać do 8 gniazd w systemie, Gold do 4 i Silver do 2, chociaż jest to również zależne od modelu. Jeśli chodzi o segment IMDB/Analytics/Virtualization Optimized, tak naprawdę tylko procesory -H mogą skalować się poza dwa gniazda.
Jednostki zoptymalizowane pod kątem HPC są potencjalnie najciekawsze i właśnie tam wkracza seria Xeon CPU Max. Procesory te zawierają 64 GB wbudowanej w pakiet pamięci o wysokiej przepustowości (HBM2e), która jest przydatna dla obciążeń takich jak HPC i AI przy wysokich wymaganiach dotyczących przepustowości danych. Stos HBM może być używany z tradycyjnym systemowym DRAM, a nawet jako samodzielny, bez żadnych modułów DIMM.
Wraz z tą generacją Intel rozwija usługę On Demand, aby umożliwić klientom rozszerzenie możliwości akceleratora procesora zgodnie z potrzebami. Twierdzi, że niektórzy z jego klientów prosili o sposoby przejścia od wydatków kapitałowych (capex) do wydatków operacyjnych (opex), tam gdzie to możliwe, aby pomóc w zaspokojeniu potrzeb budżetowych. Nie jesteśmy księgowymi, ale pomysł płacenia za odblokowanie funkcjonalności, która już istnieje w zakupionym procesorze, może wywoływać kontrowersje.
Zobaczymy, jak nowe Xeony wypadać będą na tle procesorów AMD EPYC Genoa czwartej generacji. Nie da się ukryć, że choć Intel wciąż ma dominującą pozycję w tym segmencie, to AMD regularnie odkrawa kawałek tego tortu dla siebie i ciekawe będzie zobaczyć, czy ten trend się odwróci.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel wypuszcza procesory Xeon Scalable 4. generacji i Xeon Max