Intel wyśmiewa procesory AMD Epyc - zarzuca im, że są "sklejone"

Intel wyśmiewa procesory AMD Epyc - zarzuca im, że są "sklejone"

Rywalizacja Intela i AMD sięgnęła nowych granic. Pierwsza z tych firm właśnie sporządziła infografikę, która pokazuje wyższość jej procesorów serwerowych nad produktami Czerwonych.

Intel uważa, że procesory AMD Epyc to tak naprawdę produkty desktopowe, które przystosowano na potrzeby serwerowe, a dodatkowo, a 32 rdzenie uzyskano sklejając ze sobą 4 układy krzemowe. Ponadto Niebiescy uważają, że w ten sposób wydajność procesorów Epyc jest zawodna (ze względu na wyższe opóźnienia z racji złączenia ze sobą układów), a firma AMD jako taka legitymuje się kiepską listą osiągnięć, jest nieudolna jako dostawca sprzętu, a także jej produktom brakuje zwartego ekosystemu. Z kolei Intel chwali swoje procesory serwerowe (Xeon) podkreślając ich sprawdzoną reputację jako innowacyjnego hardware'u z niezawodną wydajnością, a także zastosowanie pojedynczego, zoptymalizowanego układu krzemowego. Co więcej, Niebiescy szczycą się tym, że ich procesory są specjalnie zaprojektowane dla centr danych, a także dysponują niezwykle rozbudowanym ekosystemem na poziomie software'u i hardware'u.

Intel krytykuje AMD za przearanżowanie desktopowej architektury do celów serwerowych oraz sklejenie układów krzemowych, co przekłada się na większe opóźnienia.

Warto zaznaczyć, że postawa Intela jest dość liberalna w kwestii trzymania się faktów i stosuje uproszczenia dla maksymalnego efektu. Taki zabieg może się jednak odbić czkawką. Dla przykładu Intel sądzi, że procesory Epyc będą wymagały specjalnych optymalizacji na poziomie software'u, podobnie jak Ryzen. Zdaje się to być zbyt duże uogólnienie mające na celu umniejszeniu produktu Czerwonych bez konkretnego, głębszego przesłania. Co więcej, w innym slajdzie Niebiescy porównywali kosztujący 2200 USD Intel Xeon 6134 z 8 rdzeniami do AMD Ryzen 7 1800X (cena poniżej 499 USD) tyle, że został on poddany downclockingowi. Portal AnandTech porównał wydajność systemów Xeon 8176 i Epyc w renderingu POV Ray i to produkt AMD wyszedł w tym zestawieniu zwycięsko - zarówno w liczbie renderów na godzinę, jak i poborze mocy. Intel niewątpliwie używa swojej pozycji lidera rynku, na którą ciężko pracował, ale niekoniecznie w tym przypadku używał do końca rzeczowych argumentów. Ciekawe, czy ośmielą się na to zareagować Czerwoni?

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel wyśmiewa procesory AMD Epyc - zarzuca im, że są "sklejone"

 0