Intel gasi światło. Przełomowa inicjatywa trafia na śmietnik

Intel gasi światło. Przełomowa inicjatywa trafia na śmietnik

Intel ogłosił, że przerywa prace nad specyfikacją x86S, co oznacza koniec planów uproszczenia zestawu instrukcji x86 poprzez ograniczenie go do trybu 64-bitowego. Decyzja ta została potwierdzona w rozmowie z Tom's Hardware i jest pierwszym sygnałem zmian po utworzeniu nowej grupy doradczej x86 Ecosystem Advisory Group, która zrzesza Intela, AMD, Google i innych liderów branży w celu wspólnego definiowania przyszłości architektury x86.

Historia x86S i powód rezygnacji

Intel po raz pierwszy ogłosił inicjatywę x86S w maju 2023 roku, prezentując projekt specyfikacji, a następnie aktualizując ją do wersji 1.2 w czerwcu 2024 roku. Celem było odchudzenie 46-letniego zestawu instrukcji x86, aby uprościć jego implementację i zwiększyć wydajność.

Jednakże w obliczu współpracy z AMD i innymi firmami w ramach nowej grupy doradczej, Intel zdecydował się porzucić te plany. Jak podkreślił rzecznik firmy:

"Pozostajemy głęboko zaangażowani w rozwój architektury x86, czego dowodem jest powstanie x86 Ecosystem Advisory Group we współpracy z AMD i innymi liderami branży. Naszym celem jest innowacja i współpraca, które zapewnią silną przyszłość dla x86."

Intel ogłosił, że przerywa prace nad specyfikacją x86S, co oznacza koniec planów uproszczenia zestawu instrukcji x86 poprzez ograniczenie go do trybu 64-bitowego.

Intel: moglibyśmy zwiększyć wydajność w grach, ale to się nam nie opłaca

Współpraca kluczem do przyszłości

Rezygnacja z x86S wynika z konieczności zapewnienia pełnej interoperacyjności i kompatybilności wstecznej procesorów Intela i AMD. Jako jedyni licencjobiorcy architektury x86 produkujący procesory na dużą skalę, obie firmy tworzą swego rodzaju duopol, który wymaga standaryzacji.

Grupa doradcza x86 Ecosystem Advisory Group ma również na celu zaangażowanie dużych dostawców oprogramowania i innych uczestników ekosystemu, co jest kluczowe w obliczu rosnącej konkurencji ze strony architektury Arm, zarówno na rynku konsumenckim, jak i w centrach danych.

Decyzja o porzuceniu x86S może być również związana z wewnętrznymi zmianami w Intelu. Firma przechodzi największe zwolnienia w swojej historii oraz restrukturyzację, a także poszukuje nowego CEO. W takim kontekście skupienie się na współpracy z AMD i innymi liderami branży wydaje się bardziej pragmatycznym rozwiązaniem niż kontynuowanie samodzielnych inicjatyw.

Co dalej z x86?

Nie jest jasne, czy którakolwiek z modyfikacji zaproponowanych w ramach x86S zostanie wprowadzona w przyszłości. Jeśli tak, będą one wynikiem wspólnych decyzji podejmowanych w ramach grupy doradczej, a nie jednostronnych działań Intela. Współpraca w ramach standardów branżowych często bywa czasochłonna i wymaga kompromisów, co może spowolnić postęp.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel gasi światło. Przełomowa inicjatywa trafia na śmietnik

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł