Intel Xe DG1 przegania wszystkie zintegrowane GPU. Wciąż poniżej RX 560

Intel Xe DG1 przegania wszystkie zintegrowane GPU. Wciąż poniżej RX 560

TUM_APISAK zauważył nowy wpis poświęcony dyskretnej  karcie graficznej Intel DG1. Zanim jednak przejdziemy do prezentacji nowego odkrycia, trzeba podkreślić, że nie jest to produkt, który trafi bezpośrednio do konsumentów. "Software Development Vehicle" (SDV) oznacza, że jest to konstrukcja dla twórców oprogramowania. Nie będzie sprzedawana jako produkt detaliczny. W benchmarku 3dMark Firestrike, procesor graficzny Xe DG1 pokazuje wydajność, która przewyższa wszystkie istniejące zintegrowane układy GPU, jednocześnie ledwo nadążając za podstawowymi układami dedykowanymi konkurencji. DG1 oparto na architekturze Gen12 (Xe) i jest to pierwszy dyskretny układ graficzny zapowiedzianą przez firmę Intel od lat. Mówi się, że na karcie znajduje się 96 jednostek wykonawczych, co odpowiada 768 jednostkom cieniującym. Układ będzie sparowany z pamięcią 3 GB lub 6 GB (prawdopodobnie GDDR6).  

Pierwsza dyskretna karta graficzna Intela z układem GPU Xe DG1 staje prawie na równi z dedykowanymi kartami graficznymi klasy podstawowej i będzie to interesująca opcja, któa znajdzie swoje zastosowanie w laptopach, notebookach i APU Tiger Lake.

DG1 nie jest produktem klasy średniej. Układ Xe DG1 będzie również wykorzystywany w APU Tiger Lake o bardzo niskim poborze mocy. Zasadniczo jest to mobilny układ w postaci dyskretnej grafiki. Wcześniejsze testy  wskazywały, że grafika Gen12 będzie dwa razy szybsza niż Gen11 (Ice Lake), co stanowi ogromne ulepszenie dla urządzeń mobilnych, ale nadal nie jest to wystarczające na rynek dyskretnych układów. Nie podano dokłądnmej specyfikacji, ale interesujące jest to, że ten konkretny procesor graficzny Xe został przetestowany wraz z Core i9-9900K. Wiemy, że Core i9-9900K nie ma na pokładzie żadnego GPU Xe, więc jest to wyraźnie płyta testowa GPU DG1, która pojawi się na produktach mobilnych.

Pod względem czystej wydajności, karta graficzna oparta na Xe DG1 uzyskała 5960 punktów, co plasuje ją na równi z GeForce GTX 950 lub z niegdyś flagowym flagowy GeForce GTX 680. GeForce GTX 1050 wciąż jest szybszym układem niż GPU Xe DG1, ponieważ w tym samym teście osiąga około 500-800 punktów więcej.  Radeon RX 560 również jest o około 200-300 punktów szybszy niż GPU Xe DG1. Chociaż wynik nie jest niczym wyjątkowym, daje on pogląd, czego możemy oczekiwać od bardziej zoptymalizowanej wersji procesora graficznego Xe DG1, który zostanie wykorzystany w notebookach i laptopach w drugiej połowie 2020 roku. Ponownie podkreślamy, że wszystkie karty graficzne Xe DG1 są albo jednostkami testowymi, albo SDV (Software Development Vehicle) i nie zostaną wprowadzone na rynek. Xe DG1 to przede wszystkim mobilny procesor graficzny, który będzie wykorzystywany w laptopach jako dyskretne GPU lub jako zintegrowany układ graficzny w APU Intel Tiger Lake.

Wyniki te nie oznaczają również, że układy Intel Xe nie będą mogły konkurować z układami od AMD i NVIDII. DG1 oparto na konstrukcji Xe-LP, ale istnieją warianty Xe-HP i HPC. Wyższej klasy wariant znany jako DG2 jest oparty na Xe-HP. Intel nie potwierdził jeszcze oficjalnie DG2, ale podobno konstrukcja HP znacząco ​​różni się od LP. Uważa się, że HP ma posiadać 16 rdzeni na UE, dwa razy więcej niż wariant LP. Podobo DG2 ma również dwa razy więcej "segmentów" w GPU, co oznacza, że ​​całkowita liczba rdzeni powinna być co najmniej 4 razy wyższa (około 1536-2048 rdzeni).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Xe DG1 przegania wszystkie zintegrowane GPU. Wciąż poniżej RX 560

 0