Intel Xe-HP dostrzeżone. GPU nawiąże walkę z AMD RDNA2 i NVIDIA Ampere?

Intel Xe-HP dostrzeżone. GPU nawiąże walkę z AMD RDNA2 i NVIDIA Ampere?

Intel szykuje się już do premiery architektury graficznej o nazwie Xe, ale dotychczas docierały do nas informacje głównie o GPU z niższych (Xe-LP) półek lub układach zintegrowanych opartych na tej technologii. Teraz jednak w dokumencie opublikowanym przez giganta z Santa Clara pojawiły się odniesienia do high-endowego wariantu, znanego jako Xe-HP. To GPU napędzać powinno karty graficzne dla entuzjastów i stacji roboczych. Nawiązania do tego układy graficznego odkryto wewnątrz dokumentów dotyczących Open Source Platform od Intela, na temat zintegrowanych grafik Iris Plus i UHD. Wygląda więc na to, że Niebiescy nie koncentrują się już tylko na Xe-LP, ale pracują w pocie czoła także nad Xe-HP, które powalczyć może z RDNA2 od AMD i Ampere od NVIDII.

W dokumencie opublikowanym przez giganta z Intela pojawiły się odniesienia do high-endowego wariantu układu Xe, znanego jako Xe-HP.

Poprzednio wypuszczone testowe sterowniki wspominały, że architektura Xe-LP napędzać będzie grafiki DG1 (Discrete Graphics 1), natomiast Xe-HP będzie stanowić serce DG2 (Discrete Graphics 2). Na chwilę obecną nie wiemy zbyt wiele na temat tych drugich grafik, ale we wspomnianych sterownikach wyczytać można było również, że w zależności od wariantu mogą one oferować 128, 256 i 512 jednostek wykonawczych (EU). Co prawda wartości te mogły się odnosić także do szerokości szyny, ale w poprzednich GPU zapis taki, jak w tym przypadku, wskazywał właśnie na liczbę EU. Biorąc zaś pod uwagę, że DG1 z 96 EU oferować ma ok. 2-3 TFLOPsów, w przypadku wersji 128 EU oczekiwać można 4-5 TFLOPs, dla 256 EU ok. 5-10 TFLOPs, a dla 512 EU nawet 10-15 TFLOPs mocy obliczeniowej (FP32), zakładając dobre skalowanie zegarów na high-endowych wersjach GPU.

Z poprzednich przecieków wnioskować można także, że design GPU Intela może być zbliżony do tego, co znamy z układów graficznych NVIDII, przynajmniej wizualnie. Wskazują one na upchnięcie wielu EU na pojedynczej „płytce”. Zieloni stosują zbliżony układ jednostek SM w ramach GPC (Graphics Processing Cluster). Każda „płytka” składać może się z 512 EU, a każde EU z 8 rdzeni. Trzeba jednak mieć tu na uwadze, że budowa architektur Xe-HP i Xe-LP ma się mocno różnić. Mówi się, że wersja 512 EU stanowić ma jednopłytkowe GPU, a Intel planować ma układy graficzne składające się z nawet 4 płytek w przypadku modeli skierowanych do profesjonalnego wykorzystania. Jak na razie jednak dużo tu spekulacji i niepotwierdzonych informacji, więc tradycyjnie w tego typu przypadkach radzimy zachować odpowiedni dystans. Przypominamy, że premiera samodzielnych kart graficznych Intela spodziewana była w połowie roku, ale nie wiemy, czy w obecnej sytuacji pandemii koronawirusa plany te są wciąż aktualne.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Xe-HP dostrzeżone. GPU nawiąże walkę z AMD RDNA2 i NVIDIA Ampere?

 0