Intel Xeon - procesory Sierra Forest oferować mogą nawet przeszło 344 rdzenie

Intel Xeon - procesory Sierra Forest oferować mogą nawet przeszło 344 rdzenie

Moore's Law is Dead podzieliło się najnowszymi plotkami na temat nadchodzących serwerowych procesorów Intel Xeon z rodziny Sierra Forest, Granite Rapids-SP i Granite Rapids-WS. Te przynieść mają rekordową liczbę rdzeni. 

W swoim nowym wideo Moore's Law is Dead mówi o trzech nadchodzących rodzinach Xeonów, czyli Granite Rapids-SP, Granite Rapids-WS i Sierra Forest. CPU Granite Rapids Xeon będą wykorzystywać rdzenie P, podczas gdy Sierra Forest jest zoptymalizowana pod kątem gęstości obliczeniowej i wykorzystuje energooszczędne rdzenie E.

Moore's Law is Dead podzieliło się najnowszymi plotkami na temat nadchodzących serwerowych procesorów Intel Xeon.

Zacznijmy od rodziny Sierra Forest. Te procesory Xeon będą zoptymalizowane pod względem mocy i wydajności, aby obsługiwać ultrawydajne obliczenia w chmurze o dużej gęstości. Według MLID chipy Sierra Forest będą zawierać co najmniej 344 rdzenie, które zostaną umieszczone w 4 kafelkach obliczeniowych (każdy kafelek zawierać ma 86 rdzeni). Plotki wskazują również na wariant z 528 rdzeniami, który może oferować do 132 rdzeni na kafelek, ale bardziej realistycznie uzyska 512 rdzeni, ponieważ jeden klaster zostałby wyłączony.

Intel Xeon - procesory Sierra Forest oferować mogą nawet przeszło 344 rdzenie

Cel jest prosty - Intel chce konkurować z całą ofertę AMD w tym segmencie. Podczas gdy standardowa rodzina Scalable konkuruje z głównymi procesorami EPYC, Sierra Forest będzie konkurować z CPU EPYC zoptymalizowanymi pod kątem obliczeń, takich jak nadchodzące Bergamo ze 128 rdzeniami Zen 4C, a Falcon Shores będzie rywalizować z customowymi akceleratorami APU Instinct, które zadebiutują wraz z nadchodzącym akceleratorem MI300, który pojawi się jeszcze w tym roku. Oczekuje się, że Intel Sierra Forest zadebiutuje na rynku w 2024 roku i będzie wykorzystywać litografię „Intel 3”.

Intel Xeon - procesory Sierra Forest oferować mogą nawet przeszło 344 rdzenie

Oczekuje się, że dzięki skalowalnym procesorom Granite Rapids-SP Xeon 6. generacji Intel wprowadzi duże zmiany w swojej ofercie serwerowych CPU. W tej chwili gigant z Santa Clara potwierdził, że jego układy Granite Rapids-SP Xeon będą oparte na litografii „Intel 3” (dawniej 5 nm EUV). Oczekuje się, że te procesory zadebiutują między 2023 a 2024 rokiem, ponieważ seria Emerald Rapids będzie służyć jako rozwiązanie pośrednie, a nie właściwy zamiennik rodziny Xeonów.

Intel Xeon - procesory Sierra Forest oferować mogą nawet przeszło 344 rdzenie

Z doniesień wynika, że chipy Granite Rapids-SP Xeon będą wykorzystywać architekturę rdzenia Redwood Cove+ i wzrost IPC wynosić ma w tym przypadku od 15 do 25%. Intel przedstawił ogólne informacje na temat Granite Rapids-SP podczas wydarzenia „Accelerated”, gdzie zdradził, że zastosuje trzy kafelki do obliczeń i dwie kości I/O u góry i sekcje interposera. MLID twierdzi, że każdy z tych kafelków może oferować do 132 rdzeni, ale aktywnych będzie maksymalnie 128 rdzeni, aby uzyskać lepszy uzysk.

Jeśli chodzi o platformę, procesory Intel Granite Rapids-SP Xeon będą zawierać 12-kanałowy kontroler DDR5, liczne linie PCIe Gen 5 i obsługę CXL Gen 2. Oczekuje się, że zostaną wprowadzone na rynek w pierwszej połowie 2024 r. i będą konkurować z układami AMD EPYC Zen 5 (Turyn).

Intel Xeon - procesory Sierra Forest oferować mogą nawet przeszło 344 rdzenie

Nowe przecieki wspominają też o następcy Intela dla układów Sapphire Rapids-WS (Workstation) przeznaczonych dla stacji roboczych. Ta seria będzie oparta na DNA Granite Rapids i będzie wykorzystywać dwie z trzech płytek do maksymalnie 88 rdzeni, chociaż mówi się, że dostępnych będzie tylko 86 rdzeni lub nawet mniej. Podobnie jak CPU AMD Threadripper, rodzina Granite Rapids-WS będzie wyposażona w pojedynczą matrycę I/O. W przypadku pamięci procesory dla stacji roboczych mogą być skalowane z powrotem do 6-kanałowego kontrolera pamięci DDR5. Dla porównania AMD wprowadzi w tym roku swoje procesory Threadripper 7000 z 96-rdzeniowym flagowcem, więc następna generacja Intela z 86 rdzeniami może wypadać słabiej, ale niebieski zespół może mieć przewagę w IPC.

Na razie to tylko plotki, ale sugerują, że Intel ma szeroko zakrojone plany odnośnie Xeonów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Xeon - procesory Sierra Forest oferować mogą nawet przeszło 344 rdzenie

 0