Intel Z390 i Coffee Lake-S znalezione w bazie SiSoft Sandra

Intel Z390 i Coffee Lake-S znalezione w bazie SiSoft Sandra

W ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się sporo pogłosek dotyczących nowego chipsetu oraz procesorów, które mają być następcami Coffee Lake i Z370. Dziś jednakże mamy pierwsze "namacalne" dowody, jako że w bazie SiSoft Sandry pojawiła się tajemnicza płyta oparta o Z390 i zapewne szykowana pod niezapowiedziane jeszcze oficjalnie Coffee Lake-S, których premiera odbędzie się w przyszłym roku oraz niezidentyfikowany CPU.

Ujawniony przez serwis Videocardz harmonogram jasno wskazywał datę premiery Coffee Lake-S na początek 2018 roku. Wśród nowych produktów miały pojawić się jednostki dwu-, cztero- i sześciordzeniowe, których TDP miało zamykać się w przedziale od 35 W do 65 W. Jeden z tych 6. rdzeniowych 12. wątkowych tajemniczych procesorów pojawił się właśnie publicznie, jednakże jego TDP wynosi sporo więcej bo 92 W. Sam procesor nie został jednak rozpoznany przez SiSoft Sandrę podobnie jak i płyta główna, o której jedyne znane informacje to nazwa SuperMicro C7Z390-PGW oraz zastosowany chipset Z390. Istnienie układu Z390 potwierdzili niedawno reprezentanci firmy Eurocom, którzy wyjawili również, że układ ten jest zdolny obsłużyć mocniejsze jednostki niż te, o których nieoficjalnie już wiadomo. Według tych informacji chipset Z390 może współpracować również z 8. rdzeniowymi procesorami, co może świadczyć o planach poszerzania linii Coffee Lake S w przyszłości.

Czyżby Intel poczuł na plecach oddech AMD i przyspiesza prace na nowymi chipsetami?

Z przecieków, które są znane na chwilę obecną, najmocniejsza planowana jednostka posiada 6 rdzeni i 12 wątków, także 8. rdzeniowy i posiadający 16. wątków procesor może nie zostać początkowo zaprezentowany, jednakże chipset jest już przystosowany do wprowadzenia takich mocniejszych układów. Zgodnie z rozpiską Intela dotyczącą premiery chipsetów, pierwsze płyty główne oparte o Intel Z390 były spodziewane dopiero w drugiej połowie 2018 roku. Skoro jednak już teraz w listopadzie widzimy takie przecieki informacji o tych chipsetach, co w przybliżeniu daje 220 dni przed drugą połową 2018 roku, to prawdopodobnie premiera została przesunięta i odbędzie się równolegle z prezentacją Coffee Lake-S na początku przyszłego roku. Czyżby zagrożenie ze strony AMD, które w ostatnim czasie dobrze sobie radzi na rynku CPU, zmotywowało "niebieskich" do przyspieszenia prac? Coffee Lake-S ma być odpowiedzią na nowe Ryzeny Zen+ co zapowiada bardzo interesujący początek 2018 roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Z390 i Coffee Lake-S znalezione w bazie SiSoft Sandra

 0