Intel z kolejnym sukcesem. Firma publikuje raport finansowy za 2018 rok

Intel z kolejnym sukcesem. Firma publikuje raport finansowy za 2018 rok

Intel pochwalił się wynikami finansowymi za czwarty kwartał oraz cały 2018 rok. Z raportu wynika, że popularny producent procesorów w ostatnim kwartale wygenerował przychody na poziomie 18,7 mld dolarów, co oznacza 9-procentowy wzrost rok do roku. Jednocześnie jest, to o 300 mln dolarów mniejszy zarobek niż prognozowali Niebiescy. Z kolei wpływy operacyjne wyniosły 6,2 mld dolarów dając 15-procentowy wzrost, zaś zysk netto osiągnął pułap 5,2 miliardów dolarów. Niestety spadła marża brutto i wyniosła 60,2 procent. Warto podkreślić, że całkowite przychody za minione dwanaście miesięcy osiągnęły poziom 70,8 miliardów dolarów i jest to wzrost o 13 procent względem 2017 roku. Intel przewiduje, iż w pierwszym kwartale 2019 roku przychody wyniosą około 16 mld dolarów, a w całym okresie osiągną poziom 71,5 mld dolarów.

W całym 2018 roku Intel wygenerował 70,8 mld dolarów przychodu. W tym roku popularny producent zakłada, że będzie to 71,5 mld dolarów.

Intel z kolejnym sukcesem. Firma publikuje raport finansowy za 2018 rok

Intel z kolejnym sukcesem. Firma publikuje raport finansowy za 2018 rok

„Rok 2018 był dla Intela naprawdę niesamowity przynosząc rekordowe przychody w każdym segmencie biznesowym. Dzieje się to w okresie, gdy przekształcamy firmę, aby realizować nasze największe założenia rynkowe w historii. W czwartym kwartale zwiększyliśmy przychody, a także zyski. Patrząc na przyszłość przewidujemy kolejny niesamowity dla nas czas” - powiedział w komunikacie powiedział Bob Swan, dyrektor finansowy Intela oraz CEO Interium. Jeśli chodzi o najbardziej dochodowy dział przedsiębiorstwa pierwsze miejsce zajął Client Computing Group, ponieważ jego przychód w Q4 wyniósł dokładnie 9,8 mld dolarów, a więc o 10 procent więcej w skali rok do roku. Przyczyną takiej sytuacji według samego zainteresowanego okazało się mocniejsze zainteresowanie procesorami z wyższej półki, które znalazły swe wykorzystanie m.in. w segmencie gamingowym. Branża technologii opartej na chmurze także okazała się dla Intela niezwykle pomyślna. Dział Data Center Group może poszczycić się 6,1 miliardów dolarów przychodów.

Intel z kolejnym sukcesem. Firma publikuje raport finansowy za 2018 rok

Nie najgorzej poradził sobie też Non-Volatile Memory Solutions generując 1,1 mld przychód. Niestety nie wszystko złoto co się świeci i nawet w przypadku tak ogromnej korporacji, jaką są Niebiescy nie każdy dział mógł pochwalić się równie sporymi przychodami. Przykładowo Internet of Things Group wygenerował tylko 816 mln dolarów i jest to spadek o 7 procent względem analogicznego kwartału 2017 roku. Plany Intela na najbliższy okres są bardzo ambitne zaś pomóc w odniesieniu sukcesu ma im na przykład pojawienie się w sprzedaży pierwszych 10 nanometrowych procesorów Ice Lake. Jednak czy tak rzeczywiście się stanie dowiemy się dopiero w kolejny raportach finansowych. Z pewnością w tej zaciekłej rywalizacji nie odpuści AMD. Czerwoni dzięki serii procesorów Ryzen 2000, które w większości testów wypadały bardzo dobrze w ubiegłym roku na nowo zyskało w oczach społeczności.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel z kolejnym sukcesem. Firma publikuje raport finansowy za 2018 rok

 0