Intel zapowiada kolejne mobilne CPU produkowane w... 14 nm

Intel zapowiada kolejne mobilne CPU produkowane w... 14 nm

Intel tylko w tym miesiącu zaprezentował aż 19 nowych mobilnych procesorów, co niewątpliwie może prowadzić do dezorientacji użytkowników, chcących zakupić nowego laptopa z CPU od Niebieskich. Do tego dochodzi fakt, że zapowiedziane właśnie układy to kolejna już reinterpretacja 14 nm procesu technologicznego giganta z Santa Clara, co jest o tyle dziwne, że na początku sierpnia swoją papierową premierę miały przecież już 10 nm układy Ice Lake dedykowane ultrabookom i urządzeniom 2w1. Wygląda więc na to, że Intel nie jeszcze gotowy na to, by pozwolić sobie na pełne przejście na 10 nm, nawet w przypadku mobilnych procesorów. Tym razem doczekaliśmy się bowiem 8 nowych CPU przyporządkowanych do tej samej 10. generacji Intel Core co Ice Lake, ale które bazują na 14 nm litografii.

Tym razem doczekaliśmy się 8 nowych CPU przyporządkowanych do tej samej 10. generacji Intel Core co Ice Lake, ale które bazują na 14 nm litografii.

10. generacja układów "Comet Lake" z serii U składa się z modeli Core i7-10710U, Core i7-10510U, Core i5-10210U oraz Core i3-10110U, natomiast w ramach układów Y otrzymujemy Core i7-10510Y, Core i5-10310Y, Core i5-10210Y i Core i3-10110Y. Powyższy slajd zawiera pełną specyfikację tych procesorów i jak możecie zobaczyć, Intel oferuje tu sporą różnorodność, jeśli chodzi o liczbę rdzeni oraz wątków, częstotliwości taktowania, pamięć podręczną i wsparcie dla pamięci. Obraz rozjaśnia się jeszcze bardziej, kiedy spojrzymy na poniższą grafikę, gdzie seria Comet Lake zestawiona jest z Ice Lake. Co ciekawe, pomimo że ta druga korzysta z 10 nm technologii i oferuje mniejszą liczbę rdzeni oraz wątków, a także niższe taktowania w trybie Turbo, to układy Ice Lake pobierają więcej energii niż Comet Lake. Trzeba jednak zauważyć, że część tych pierwszych posiada zintegrowany układ graficzny Intel Iris Plus, natomiast w nowych 14 nm CPU możemy liczyć tylko na Intel UHD.

Jeśli zaś chodzi o wydajność, to Comet Lake oferować mają do 16% lepsze osiągi w porównaniu do poprzedników z serii U i nawet 41% wzrost produktywności w Office 365  względem poprzednich chipów U. Podobnie jak Ice Lake, procesory Comet Lake otrzymały wsparcie dla łączności bezprzewodowej Wi-Fi 6 (Gig+), a nie zapomniano też o obsłudze Thunderbolt 3. Najważniejsze cechy nowych jednostek Intela z 10. generacji układów mobilnych to:    

  • Do 6 rdzeni i 12 wątków
  • Maks. częstotliwość turbo do 4,9 GHz
  • Intel Smart Cache o pojemności do 12 MB
  • Możliwość konfiguracji do 25W dla uzyskania maksymalnej wydajności (seria U)
  • Możliwość konfiguracji do 4,5W dla konstrukcji bezwentylatorowych (seria Y)
  • Częstotliwość grafiki do 1,15 GHz
  • LPDDR4x, LPDDR3, DDR4 - zwiększenie prędkości pamięci do 2666 MT/s.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel zapowiada kolejne mobilne CPU produkowane w... 14 nm

 0