Intel zapowiada procesory Xeon Scalable (Sapphire Rapids) z pamięcią HBM

Intel zapowiada procesory Xeon Scalable (Sapphire Rapids) z pamięcią HBM

Na International Supercomputing Conference (ISC) Intel potwierdził, że procesjonalne procesory Xeon Scalable, znane pod nazwą kodową Sapphire Rapids, wyposażone zostaną w pamięć HBM, co zapewni radykalny wzrost przepustowości pamięci i znaczną poprawę wydajności aplikacji HPC, które obsługują obciążenia zależne od przepustowości pamięci. Użytkownicy będą mogli obsługiwać obciążenia, korzystając tylko z HBM lub w połączeniu z DDR5. Te warianty o nazwie kodowej SPR-HBM nie będą ograniczone do konkretnego producenta, ale mają zostać udostępnione wszystkim partnerom w późniejszym terminie. Te warianty HBM nie zostaną wprowadzone na rynek w ramach premiery Sapphire Rapids i na wersję z tą szybką pamięcią na pokładzie trzeba będzie poczekać nieco dłużej. 

Intel potwierdził, że procesjonalne procesory Xeon Scalable, znane pod nazwą kodową Sapphire Rapids, wyposażone zostaną w pamięć HBM.

Intel zapowiada procesory Xeon Scalable (Sapphire Rapids) z pamięcią HBM

Niedawno pojawił się przeciek dotyczący czterokafelkowego procesora Sapphire Rapids, który nie posiadał pamięci HBM. Tego typu pamięci brakowało w próbce inżynieryjnej, pomimo wcześniejszych plotek sugerujących, że SRP będzie ją obsługiwać. Jak się okazuje, na wersję z HBM trzeba będzie po prostu poczekać nieco dłużej. Intel potwierdził na ISC 2021, że wariant SPR-HBM zostanie wprowadzony na rynek pod koniec 2022 r. i będzie szeroko dostępny, co oznacza, że ​​procesory napędzane pamięcią HBM będą produktem mainstreamowym w segmencie serwerowym. Platforma oparta na Sapphire Rapids zapewni ponadto unikalne możliwości w ramach HPC, w tym zwiększoną przepustowość I/O, dzięki obsłudze PCI Express 5.0 (w porównaniu z PCI Express 4.0) i Compute Express Link (CXL) 1.1, umożliwiając zaawansowane zastosowania w zakresie obliczeń, sieci i przechowywania danych.

Intel zapowiada procesory Xeon Scalable (Sapphire Rapids) z pamięcią HBM

To jednak nie koniec wieści z ISC, gdyż według Intela Xe-HPC (znane jako Ponte Vecchio) jest obecnie testowane. Widzieliśmy już, jak ten wysokowydajny akcelerator był zwiastowany przez Raję Koduriego i Pata Gelsingera, a wygląda na to, że gigant z Santa Clara robi w tym temacie istotne postępy. Niemniej jednak, na premierę tego akceleratora przyjdzie nam jeszcze poczekać przynajmniej do przyszłego roku. Co ciekawsze z naszej perspektywy, Intel zdradził także, że jego rodzina mobilnych procesorów graficznych DG2 jest już dostarczana partnerom w formie sampli. Chociaż producent nie potwierdził tym razem, czy jego seria Xe-HPG rzeczywiście zadebiutuje w tym roku, jest to prognostyk i są na to duże szanse. Mamy nadzieję, że będzie to również oznaczać, że w nadchodzących tygodniach powinniśmy zobaczyć wycieki wydajności DG2.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel zapowiada procesory Xeon Scalable (Sapphire Rapids) z pamięcią HBM

 0