Intel zapowiada Xeon-W - nawet 18-rdzeniowe procesory dla stacji roboczych

Intel zapowiada Xeon-W - nawet 18-rdzeniowe procesory dla stacji roboczych

Po tym, jak AMD wypuściło na rynek swoje procesory Epyc, Intel w końcu doczekał się jakiejś konkurencji w segmencie CPU skierowanych do serwerów oraz stacji roboczych. Niebieska ekipa odpowiedziała już nowymi procesorami  Skylake-SP, ale te skierowane są jedynie do centrów danych, teraz natomiast doczekaliśmy się zapowiedzi nowych CPU dla użytkowników stacji roboczych.

W ramach serii Xeon-W otrzymamy 18-rdzeniowy (36-wątkowy) model, a w następnej kolejności spodziewać mamy się także układów z 14, 10, 8 i mniejszą ilością rdzeni (Intel potwierdził 8 różnych modeli). Taktowanie topowego modelu przy odpowiednim chłodzeniu osiągnie 4,3 GHz, w przypadku procesorów z mniejszą ilością rdzeni maksymalna częstotliwość wynosić może do 4,5 GHz. Poza tym, nowe CPU wspierają od 512 GB pamięci RAM DDR4-2666 ECC i posiadają 48 linii PCI Express 3.0, co daje mnóstwo opcji nośników danych i portów. Producent obiecuje też, że wydajność ich nowych produktów jest wyższa w porównaniu z poprzednikami (Xeon E5) aż o 38%, na weryfikację tych twierdzeń i bezpośrednie porównanie z układami Epyc będziemy musieli jednak poczekać do ich premiery.  

Xeon-W to procesory skierowane przede wszystkim do twórców grafiki, wideo czy treści VR, a nie graczy (ich wzrok powinien spoglądać raczej na serię Core i9)

Co jeszcze oferują nowe procesory? Te najłatwiej określić jako wersję Xeon układów Skylake-X (Core i9), co oznacza obecność profesjonalnych funkcji typu vPro, AMT i rozszerzonego wsparcia pamięci i pomimo że CPU te dzielą tę samą podstawkę LGA 2066, to jednak konsumenckie płyty główne nie będą kompatybilne z serią Xeon-W. Zamiast tego potrzebować będziemy płyty z chipsetem C422. Ceny nowych procesorów zaczynać mają się od 294 USD za model z 8,25 MB pamięci cache L3 na pokładzie. Nie znamy jednak kwot za najwydajniejsze CPU, ale spodziewać należy się tu czegoś w okolicach 2000-2500 USD. Większość modeli charakteryzuje się TDP na poziomie 140W, ale w przypadku dwóch najsłabszych będzie to 120W. Premiera planowana jest w czwartym kwartale i spodziewać można się, że 18-rdzeniowy Xeon-W trafi do nowych iMacków Pro od Apple. Niewykluczone jednak, że targi IFA przyniosą też zapowiedzi urządzeń od innych producentów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel zapowiada Xeon-W - nawet 18-rdzeniowe procesory dla stacji roboczych

 0