Intel zaprezentował "zielony" PC. W 90 proc. nadaje się do recyklingu

Intel zaprezentował "zielony" PC. W 90 proc. nadaje się do recyklingu

Nowy „zielony” komputer Intela prawdopodobnie nie udźwignie Hogwart's Legacy ani innych wymagających zadań wykorzystujących procesor, ale nada się do codziennej pracy. Co ważniejsze, przykład giganta z Santa Clara może zainspirować konkurentów do obniżenia emisji dwutlenku węgla i zużycia energii podczas produkcji, zmniejszając tym samym wpływ na środowisko.

Chiński portal Sohu niedawno poinformował o prezentacji przez Intela „zielonego” komputera PC, który według producenta w 90 procentach nadaje się do recyklingu. Intel wyjaśnia, w jaki sposób pewne zmiany w wyborze materiałów i zużyciu energii mogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla podczas produkcji i korzystania z samego systemu. Intel jest przede wszystkim producentem układów scalonych, więc w tworzeniu całego PC skorzystał z pomocy kilku partnerów, jak np. Acer i Tsinghua Tongfang.

Intel wyjaśnia, w jaki sposób pewne zmiany w wyborze materiałów i zużyciu energii mogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla podczas produkcji i korzystania z samego systemu.

Intel

Intel zaprezentował komputer z nieokreślonym procesorem Alder Lake 12. generacji, wspominając, że może korzystać z własnych CPU i5, i7 lub i9. Jednak biorąc pod uwagę zastosowanie fabrycznego coolera, prawdopodobnie trzeba zakładać wykorzystanie z  pominięciem najbardziej intensywnych scenariuszy. Pomóc ma tu też oprogramowanie „Intel Green Computer Software Control Center”, które dynamicznie wykrywa bieżące obciążenie użytkownika pracą i odpowiednio dostosowuje działanie komputera, aby zmaksymalizować efektywność energetyczną.

Drukowana płyta główna tego zielonego komputera zmniejszyła całkowitą liczbę komponentów o 22 procent, z typowych 1800 do 1400, jednocześnie zwiększając efektywność dostarczania energii o 6 procent. Wysoki wskaźnik recyklingu pochodzi w dużej mierze z wykorzystania metalu, szkła i materiałów organicznych w laminacie.

Intel

Na podstawie dostarczonego zdjęcia (niestety to jest w niskiej rozdzielczości) wnioskować można, że płyta główna wydaje się wyposażona w gniazda pamięci TAM typu SO-DIMM do notebooków, jedno gniazdo M.2 i jedno gniazdo PCIe x16. Intel potwierdza, że ​​płyta główna jest o 36 procent mniejsza niż typowy model ATX, ale nie określiła jej konkretnym standardem rozmiaru.

Zasilacz z azotku galu z jednym wyjściem 12 V i konstrukcją bez wentylatora jest około 70 procent mniejszy niż normalny zasilacz ATX. Posiada certyfikat 80 Plus Titanium gwarantujący wysoką wydajność przy dużym i małym obciążeniu. Ogólnie rzecz biorąc, Intel zmniejszył ślad węglowy w tym obszarze o 90 procent. Wreszcie, obudowa ma zaledwie siedem litrów i wykorzystuje tylko cztery śruby.

Takie inicjatywy mogą rozpocząć nowy trend w branży, który przyczyni się do większej dbałości o ochronę środowiska przez producentów PC. Inne obszary, które należy wziąć pod uwagę w zakresie emisji i wpływu na środowisko, obejmują m.in. ograniczenie e-odpadów poprzez zapewnienie jak największej możliwości ponownego użycia urządzeń, badanie emisji pochodzących z produkcji dysków SSD oraz emisji pochodzących z całodobowej pracy serwerów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel zaprezentował "zielony" PC. W 90 proc. nadaje się do recyklingu

 0