Intel zawiesza dostawy do największego chińskiego producenta serwerów

Intel zawiesza dostawy do największego chińskiego producenta serwerów

Temat sankcji nałożonych przez USA na Huawei jest już omówiony właściwie z każdej możliwej strony, ale chiński producent smartfonów, to nie jedyny gigant technologiczny, na który wpływa trwająca walka Ameryki z Chinami. Intel właśnie zawiesił dostawy do Inspur, trzeciego co do wielkości producenta serwerów na świecie i największego w Chinach, aby zapewnić zgodność działań z przepisami eksportowymi rządu USA. W zeszłym tygodniu Pentagon ogłosił, że 20 firm jest własnością, lub jest kontrolowanych i powiązanych z chińskim wojskiem. Huawei jest oczywiście jedną z wymienionych nazw, podobnie jak Inspur. Lista została wprowadzona na podstawie ustawy o działaniach obronnych z 1999 roku.

Intel tymczasowo zawiesza dostawy do największego chińskiego producenta serwerów, który w całości polega na procesorach Intela.

Po opublikowaniu listy Pentagonu, Intel w oświadczeniu dla Tom's Hardware napisał: "Tymczasowo wstrzymaliśmy dostawy do jednego z klientów, aby zapewnić zgodność z przepisami eksportowymi rządu USA. Jest to tymczasowa przerwa, która potrwa w przypadku niektórych produktów krócej niż dwa tygodnie, oraz inne zostaną wznowione w ciągu kilku dni. Wznosimy dostawy tak szybko, jak to możliwe, zapewniając zgodność z prawem amerykańskim". Chociaż Intel nie wymienił Inspur z nazwy, odpowiadał na pytanie dotyczące firmy, która koncentruje się na przetwarzaniu w chmurze, hostowaniu kluczowych aplikacji, serwerach, pamięci masowej, sztucznej inteligencji i ERP (Enterprise Resource Planning). 

Inspur to największy dostawca sztucznej inteligencji i serwerów w Chinach oraz trzeci co do wielkości na świecie, który pozyskuje procesory wyłącznie od Intela, choć podobno interesuje się również procesorem graficznym GA100 Ampere firmy NVIDIA. Akcje chińskiej firmy spadły o 5 procent, po ujawnieniu zatrzymania dostaw. Zaraz za Inspur znajduje się Huawei, które jest drugim największym dostawcą serwerów w Chinach. O ile jednak dla Huawei brak usług Google może być poważnym problemem, to w przypadku serwerów są całkowicie niezależni, korzystając z własnych procesorów opartych na ARM.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel zawiesza dostawy do największego chińskiego producenta serwerów

 0