Intel zdradza plany odnośnie kolejnych generacji pamięci Optane i NAND

Intel zdradza plany odnośnie kolejnych generacji  pamięci Optane i NAND

Intel postanowił uchylić nieco rąbka tajemnicy na temat swoich planów odnośnie rynku pamięci, dzieląc się z nami informacjami o kolejnej generacji NAND flash oraz technologii Optane, która doczeka się wsparcia dla standardu PCIe 4.0 (ale to nie wszystko) i najprawdopodobniej zostanie oficjalnie zaprezentowana już w przyszłym miesiącu. Tak przynajmniej twierdzi Rob Crooke, czyli szef działu Intel NSG (Non-volatile Memory Solutions Group), który zapowiedział przy okazji, że jeszcze w tym roku powinniśmy doczekać się premiery nośników Keystone Harbor. Te ostatnie to dyski SSD bazujące na 144-warstwowych pamięciach 3D NAND typu QLC. Co więcej, przedstawiciel giganta z Santa Clara zdradził, że w przyszłym roku zamierzają przenieść wszystkie swoje dyski półprzewodnikowe na 144-warstowe pamięci NAND.

Kolejna generacja technologii Optane, która doczeka się m.in. wsparcia dla standardu PCIe 4.0.

Intel zdradza plany odnośnie kolejnych generacji  pamięci Optane i NAND

Intel pochwalił się także, że jego dostawy nośników z budżetowymi kośćmi QLC przekroczyły już 10 mln sztuk. Poza tym, firma intensywnie pracuje nad ich następcami, czyli 5-bitowymi pamięciami PLC. Trzeba przyznać, że dyski SSD to bardzo osobliwa kategoria sprzętu komputerowego, gdzie progres następuje w wyniku pogarszania jakości, w zamian za redukcję ceny i zwiększanie pojemności. Wygląda jednak na to, że nie ma odwrotu od tego trendu. Wracając do planów Intela, firma w tym roku zamierza dostarczyć także jednoportowy nośnik SSD Optane o nazwie kodowej Alder Stream, natomiast w 2021 roku doczekamy się wersji z dwoma portami. Dysk ten bazować będzie na drugiej generacji 3D XPoint, która przynieść na wiele usprawnień względem poprzednika. Po pierwsze, będą to czterowarstwowe pamięci, zamiast jednowarstwowych, po drugie zaś znajdziemy tu nowy kontroler ASIC z firmwarem kompatybilnym z interfejsem z PCIe 4.0.     

Wciąż nie ustalono finalnych pojemności tych nowych dysków, ale dwuportowy DC P4800X oferowany jest w trzech wersjach: 375 GB, 750 GB i 1,5 TB. Z racji zwiększenia liczby warstw oczekiwać można, że nowa generacja przynajmniej podwoi te pojemności, oferując do 3 TB. Intel pochwalił się też, że nośniki Optane zyskują coraz większą popularność i, jak podawała Kristie Mann, starsza dyrektor zajmującą się produktami Optane DC, już przeszło 200 z firm Fortune 500 to ich klienci korzystający z tego typu pamięci. Warto przypomnieć, że technologia 3D XPoint wykorzystywana jest w dyskach H10 (wraz z układami QLC), nośnikach SSD Optane i pamięciach Optane DC Persistent Memory, które stanowią swoisty pomost pomiędzy DRAM i NAND. Mann zapewniła również, że nadchodzi druga generacja tych pamięci 3D XPoint DIMM, znana pod nazwą kodową Burlow Pass, ale więcej szczegółów poznamy w czerwcu. Dowiedzieliśmy się także, że Intel na chwilę obecną nie zamierza wykorzystywać Optane w nośnikach mobilnych.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel zdradza plany odnośnie kolejnych generacji pamięci Optane i NAND

 0