Intel zintegrował procesor, grafikę AMD Radeon i HBM2 w jednym chipie

Intel zintegrował procesor, grafikę AMD Radeon i HBM2 w jednym chipie

Procesor Intela z grafiką AMD Radeon stał się faktem i trafi do sprzedaży już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Właśnie przedstawiono część detali dotyczących tej konstrukcji.

Intel nie pokazał jeszcze klasycznych procesorów 8. generacji dla notebooków, ale zamiast tego wziął się za znacznie ambitniejszy projekt. Co jednak ciekawe, również wejdzie on w skład bieżącej generacji, oczywiście jako reprezentant mobilnej linii Core H. Nowy układ to wypadkowa procesora w mikroarchitekturze Coffee Lake, karty grafiki AMD Radeon i pamięci HBM2, zrealizowana w obrębie jednego chipu. Jak twierdzi producent, taki zabieg pozwoli tworzyć laptopy mniejsze niż dotychczas bez rezygnacji z wysokiej wydajności. Wedle pierwszych zapowiedzi nadchodzące Core H swobodnie poradzą sobie z akceleracją w programach takich jak Photoshop czy Lightroom, a nawet współczesnymi grami. Niestety nie ujawniono jeszcze żadnych konkretnych specyfikacji, ani tym bardziej testów wydajności, co sprawia, że Niebieskim musimy chwilowo uwierzyć na słowo.

Padło jedynie kilka zdawkowych haseł na temat struktury nadchodzącej jednostki. Do połączenia komponentów wykorzystano technologię zwaną Embedded Multi-Die Interconnect Bridge (EMIB), która pozwala ponoć na "błyskawiczną wymianę informacji w układach heterogenicznych". Rozwiązanie to opiera się o dziesiątki wykonanych z krzemu i wbudowanych w laminat obudowy układu mostków, gęsto łączących poszczególne podukłady. Zdaniem Niebieskich główną zaletą EMIB jest zdecydowanie niższy koszt produkcji od przekładek stosowanych przez AMD chociażby w kartach graficznych z serii RX VEGA. Ponownie jednak ograniczono się tylko do enigmatycznych sloganów. Szczegóły poznamy najpewniej dopiero wraz ze zbliżającą się premierą, która jak już zdążyłem wspomnieć, datowana jest na pierwszy kwartał 2018 roku.

Zobacz także: Intel Core H - specyfikacja i benchmarki procesorów z iGPU AMD

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel zintegrował procesor, grafikę AMD Radeon i HBM2 w jednym chipie

 0