Intel zmienia zdanie. Falcon Shores nie będzie XPU tylko GPU

Intel zmienia zdanie. Falcon Shores nie będzie XPU tylko GPU

Intel zaprezentował swoje plany na najbliższą przyszłość odnośnie swoich nadchodzących profesjonalnych rozwiązań dla segmentu HPC i te ujawniły sporą zmianę Falcon Shores, które pierwotnie planowane było jako połączenie CPU i GPU.  

Falcon Shores zmienia się w GPU

Po skasowaniu Rialto Bridge, Intel zmienił plany dotyczące Falcon Shores. Ten produkt nie będzie już XPU (produkt łączący rdzenie CPU i GPU), jak pierwotnie zapowiadano, ale zostanie wprowadzony na rynek jako akcelerator graficzny. Jest to duża zmiana zmiana w stosunku do produktu, który miał stanowić odpowiedź na AMD MI300, czyli hybrydę CDNA3 i Zen4 nowej generacji, znaną również jako „exascale APU” i superchip Grace-Hooper od NVIDII, który także stanowić ma połączenie CPU i GPU.

Po skasowaniu Rialto Bridge, Intel zmienił plany dotyczące Falcon Shores. Ten produkt nie będzie już XPU, czyli połączeniem CPU i GPU. 

Falcon Shores

Intel zdradził, że GPU Falcon Shores będzie częścią serii Max GPU i będzie wyposażone w pamięć HBM3. Będzie to modułowa konstrukcja oparta na płytkach, taka jak Ponte Vecchio, a oferować ma też pojedynczy interfejs programowania GPU. Te zapowiedzi oznaczają również, że Ponte Vecchio pozostanie najlepszym rozwiązaniem GPU dla segmentu HPC od Intela przez najbliższe dwa lata, bo premiera Falcon Shores planowana jest dopiero w 2025 roku. 

Intel stawia na elastyczność

Gigant z Santa Clara przedstawił Falcon Shores jako następcę zarówno Gaudi3, jak i Ponte Vecchio. Tom’s Hardware spekuluje, że oznacza to, że architektura Gaudiego nie zostanie w pełni zintegrowana, ale niektóre jej części zostaną włączone do akceleratorów Falcon Shores.

Jeśli chodzi o powody tak dużej metamorfozy Falcon Shores, Intel wyjaśnia, że ​​strategią firmy w zakresie produktów HPC jest na razie oferowanie dwóch oddzielnych linii produktów, co powinno zapewnić większą elastyczność. Intel nie rezygnuje ze swoich planów dotyczących XPU, ale wbrew pierwotnym założeniom, te nie obejmują już Falcon Shores.

Falcon Shores

Na potrzeby prezentacji ISC 2023 Intel przedstawia kilka benchmarków dla swojego procesora graficznego dla centrów danych, Max 1550 (Ponte Vecchio), o mocy 600 W. Firma porównuje swoją flagową kartę graficzną z NVIDIA H100 (Hooper) opartą na interfejsie PCIe. Ta wersja GPU Zielonych ma TDP na poziomie 350 W, więc trudno uznać to za uczciwe porównanie. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel zmienia zdanie. Falcon Shores nie będzie XPU tylko GPU

 0