Intel znów działa na wyniszczenie AMD. To "półdestrukcyjne zachowanie..."

Intel znów działa na wyniszczenie AMD. To "półdestrukcyjne zachowanie..."

Analityk Stacy Rasgon z Bernstein, jednej z wiodących firm z Wall Street, obniżyła rating firmy dla AMD powołując się na utrzymującą się słabość na rynku komputerów osobistych oraz destrukcyjne działania Intela przeciwko swojemu mniejszemu rywalowi na rynku komputerów stacjonarnych, aby spowolnić wzrost udziału w rynku.

Intel wykorzystuje swoje ogromne moce produkcyjne i zdolność do oferowania konkurencyjnych cen, aby prześcignąć swojego konkurenta i uniemożliwić mu zajęcie wielu lukratywnych segmentów biznesu, jak wydajne laptopy. „...W ostatnich miesiącach byliśmy coraz bardziej ostrożni co do potencjalnej dynamiki komputerów PC, zarówno biorąc pod uwagę perspektywy rynkowe, jak i zaostrzone ostatnio półdestrukcyjne zachowanie Intela, który wykorzystuje zarówno cenę, jak i pojemność jako broń strategiczną, kontynuując zwiększone wysyłki nawet w przypadku szerszych załamań w branży (wydaje nam się, że Intel zdecydował, że jeśli kanał ma dostarczać części, równie dobrze mogą to być ich części)” – napisała Rasgon w notatce dla klientów. Rasgon dodaje, że nowe podzespoły do komputerów PC od AMD od momentu wprowadzenia na rynek mniej niż dwa miesiące temu miały „duże rabaty” w sprzedaży detalicznej, co w połączeniu z rosnącymi kosztami może stanowić zagrożenie dla marży brutto firmy.

Rating dla AMD został obniżony, co jest efektem wzmożonych m.in. działań Intela przeciw konkurentowi. Intel wykorzystuje duże rabaty oraz bliskie powiązania z producentami komputerów osobistych. Przypomnijmy, że kilka lat temu Intel również oferował ogromne zniżki, jeśli producenci nie będą współpracować z AMD.

Intel musi walczyć o swoje przychody, bo aż 53% pochodzi z  Client Computing Group (dane za III kw. 2022 roku), a Intelowi coraz trudniej utrzymać zyski z komputerów klienckich i to pomimo konkurencyjności Alder Lake i Raptor Lake. Z jednej strony Intela podgryza AMD, z drugiej odpadł im ważny klient w postaci Apple, które rośnie w siłę. Udział Cupertino w rynku komputerów osobistych w trzecim kwartale 2022 r. wynosił 13,5% w segmencie dostaw komputerów PC, co oznacza, że ​​Intel stracił około 13% rynku komputerów osobistych od końca 2020 r., kiedy Apple zaczął używać własnych układów zamiast procesorów Intela. 

Sytuacja rynkowa sprawia, że konkurencja między Intelem a AMD zaostrza się. Aby upewnić się, że AMD nie wysyła wszystkich jednostek, jakie może, Intel najwyraźniej wykorzystuje swoje ogromne moce produkcyjne i duże rabaty oraz bliskie powiązania z producentami komputerów osobistych, co jest w zasadzie powtórką z historii, bo wiele osób z pewnością pamięta oferowanie przez Intela dużych zniżek producentom, jeśli nie będą korzystać z procesorów AMD. „Oczywiście zaszkodzi to również Intelowi, ale ponieważ ich ekonomia już spada, być może nie przejmują się już tak bardzo”, dodaje Rasgon.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel znów działa na wyniszczenie AMD. To "półdestrukcyjne zachowanie..."

 0