Intel znów oszukuje i pokazuje przewagę nad Ryzen 4000 dzięki lepszemu GPU

Intel znów oszukuje i pokazuje przewagę nad Ryzen 4000 dzięki lepszemu GPU

W sieci pojawiły się slajdy marketingowe z Intel Partner Connect, które są przeznaczone dla partnerów biznesowych i rzekomo nigdy nie miały być upublicznione i dostępne dla użytkowników końcowych. Slajdy te pokazują oczywiście przewagę Intela w grach i o ile można podejrzewać, że niezależne testy potwierdzą przewagę "niebieskich" w tym segmencie branży, to sposób przedstawienia i przeprowadzone testy wywołały burzę w internecie. Według Intela, notebook wyposażony w Core i7-10750H będzie oferował lepszą wydajność w grach, niż system oparty o topowy procesor konkurencji - AMD Ryzen 9 4900HS.

Intel stworzył wewnętrzne porównanie Core i7-10750H z AMD Ryzen 9 4900HS. Po uważnym przyjrzeniu się, widać jednak, że platforma AMD jest zdławiona, podczas gdy Intela nie ma ograniczeń mocy.

Użytkowników zbulwersował jednak fakt, że wyniki są uzyskane przez całą platformy, a prezentowana jest wydajność procesorów. Jeśli testy miały porównywać procesory, to reszta podzespołów powinna być w miarę możliwości taka sama. Tutaj jednak tak nie jest i trzeba to brać pod uwagę przy analizie wyników. Flagowy ASUS G14 ROG Zephyrus jest obecny w materiałach promocyjnych AMD i występuje jako model pokazowy. Sprzęt ten jednak ma pewne ograniczenia w mocy CPU i GPU. Karta graficzna to energooszczędny wariant GeForce RTX 2060 Max-Q zdławiony do 65W i w przeciwieństwie do pełnego modelu 90 W, wersja ta ma ograniczone taktowanie boost. Do tego wszystkiego,  specjalnie stworzony dla Asusa 8-rdzeniowy / 16-wątkowy AMD Ryzen 4900HS, to również energooszczędny procesor, którego TDP to zaledwie 35 W.

Intel wystawił 6-rdzeniowy / 12-wątkowy procesor Core i7-10750H, który znalazł się na pokładzie MSI GL65. Jest to 15-calowy laptop wyposażony w 45 W CPU, jak i pełną wersję Max-P GeForce RTX 2060 90 W. Ten wariant karty graficznej pracuje z zegarem 1560 MHz w trybie boost. Intel twierdzi, że system MSI jest lepszy w wybranych grach AAA z ustawieniami ultra o 18%. MSI GL65 ma być również o 150 USD tańszy niż laptop G14. Skoro na rynku są dostępne laptopy z procesorami Ryzen 4000 i z kartami RTX 2060, które nie są ograniczone wydajnościowo, to czemu Intel ucieka do tak tanich sztuczek? Wystarczyło dokonać porównania ze sprzętem, który nie ma ograniczeń w mocy. No ale w końcu jak pamiętamy, to nie pierwszy raz...

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel znów oszukuje i pokazuje przewagę nad Ryzen 4000 dzięki lepszemu GPU

 0