Intel zwiększa dostawy procesorów i chce odzyskać przewagę rynkową nad AMD

Intel zwiększa dostawy procesorów i chce odzyskać przewagę rynkową nad AMD

Problemy z dostawami procesorów Intel trwają od sierpnia ubiegłego roku, ale według najnowszych doniesień pojawiają się właśnie oznaki, że wkrótce sytuacja ma się mocno zmienić. Osoby zajmujące się dostawami zauważają wzrost zamówień, a klienci Intela zgłaszają, że dostawy budżetowych procesorów mają zostać wznowione jeszcze tego lata. Pomimo poprzednich projekcji z marca tego roku, które prognozowały, że problemy producenta będą trwały również w całym drugim kwartale 2019 roku, źródła branżowe informują, że problem niedostatku procesorów z niższej półki zostanie częściowo zażegnany możliwe, że już w przyszłym miesiącu.

"Wraz ze wzrostem dostaw procesorów do budżetowych laptopów w czerwcu, producenci jak Dell, HP, Lenovo z pewnością wrócą do zamówień u Intela, w większości rezygnując z AMD"

DigiTimes donosi, że Intel poinformował swoich klientów laptopowych, że są gotowi do wznowienia dostaw słabszych procesorów jeszcze przed czerwcem. "Patrząc na wielkość dostaw, które obiecuje Intel, nadal będą występować niedobory, ale będą one znacznie mniejsze niż dotychczas" - podają źródła. Dostawcy zgłaszają zwiększające się zapotrzebowanie płynące z rynku notebooków, które rozpoczęło się wraz z drugim kwartałem tego roku, co ma związek z niedawnymi premierami Intela i NVIDII. Wzrost dostaw słabszych jednostek w czerwcu prawdopodobnie będzie powiększać ten trend. "Wraz ze wzrostem dostaw procesorów do budżetowych laptopów w czerwcu, producenci jak Dell, HP, Lenovo z pewnością wrócą do zamówień u Intela, a nie u AMD" - źródła spodziewają się, że sytuacja wróci do tej sprzed problemów z dostawami. Zwrócenie się do AMD miało być tutaj jedynie tymczasowym rozwiązaniem.

Nie jest jasne, czy dostawy Intela spłyną również do mniejszych producentów notebooków, oferowanych po niskich cenach. Intel dąży do priorytetowego traktowania produktów o wyższej marży. Tak więc "wielka trójka" znajduje się na czele listy. Firmy takie jak Compal i Clevo obwiniają niedobór procesorów Intela za słabe wyniki w pierwszym kwartale 2019 roku. "Nasze słabe wyniki w dostawie notebooków w pierwszym kwartale 2019 roku były spowodowane głównie niedoborami w dostawach procesorów Intela, a nie zmniejszeniem popytu na rynku" - powiedział Ray Chen, wiceprezes Compal. Oczekuje się, że mimo wszytko niedobory będą się utrzymywać, pytanie tylko jak duży wpływ Intel ma na mniejszych dostawców budżetowych oraz jak na wznowionych dostawach straci AMD.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel zwiększa dostawy procesorów i chce odzyskać przewagę rynkową nad AMD

 0