Inteligentny router ASRock X10 IoT - jeden by wszystkimi rządzić

Inteligentny router ASRock X10 IoT - jeden by wszystkimi rządzić

Internet rzeczy (IoT) to przyszłość i nie ma co do tego wątpliwości, że realizacja tej koncepcji w obszarze inteligentnych mieszkań będzie się coraz bardziej rozprzestrzeniać. ASRock podjął próbę przejęcia inicjatywy w tej dziedzinie i wypuścił nowy, inteligentny router X10, który własnie trafił do sprzedaży.

ASRock X10 to zaawansowane urządzenie obsługujące dwuzakresowe Wi-Fi z MU-MIMO oraz Beamforming, czyli kierunkowe wzmocnienie sygnału "w stronę" konkretnych odbiorców. To jednak nie jego najważniejsze funkcje. Router wyposażono w obsługę Zigbee, czyli protokołu transmisji danych w sieciach bezprzewodowych, który opracowano jako standard samo-konfigurujących się sieci radiowych o niewielkim zasięgu, przeznaczony do stosowania w systemach telemetrycznych, do komunikacji pomiędzy różnego rodzaju czujnikami, urządzeniami monitorującymi, a także do bezprzewodowego odczytu wyników pomiarów z liczników energii, ciepła itp. Oprócz tego urządzenie posiada nadajniki podczerwieni (IR blasters), służące do sterowania urządzeniami typu klimatyzacja, czy telewizor.

Zaawansowane możliwości routera X10 sprawiają, że urządzenie to może stać się centralnym punktem zarządzania siecią i domowymi urządzeniami.

ZigBee pozwala kompatybilnym urządzeniom domowym jak czujniki, oświetlenie, ogrzewanie, alarmy itp. na używanie kanału o przepustowości 250 Kbit/s i umożliwia użytkownikom odczyt i kontrolę tych urządzeń za pomocą aplikacji na smartfony. Co więcej, aplikacja ta pozwala na wprowadzenie automatyzacji, co oznacza, że router może na przykład gasić światło, gdy użytkownik położy się w łóżku, albo włączać TV gdy się obudzi rano. Pozwala to użytkownikom na całkowite przejęcie kontroli nad urządzeniami, posługując się tylko smartfonem lub tabletem. Nadajniki IR pozwalają na kontrolowanie klimatyzatorów albo TV, jednak urządzenie musi być bezpośrednio "widziane" przez router. Oprócz tych funkcji X10 posiada opcje, jak każdy router z przynajmniej średniej półki. Mamy tu możliwość uruchomienia serwera VPN, czy też kontrolę rodzicielską, ale co jest bardzo ciekawe, również bardzo rozbudowane opcje geofencing, co pozwala na uruchamianie alarmu, gdy opuścimy mieszkanie, bądź zapalanie świateł po powrocie. Urządzenie wyceniono na 139,99 USD.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Inteligentny router ASRock X10 IoT - jeden by wszystkimi rządzić

 0